Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barczewko – kolejna miejscowość na szlaku wycieczek „Rowerem po Warmii”


Barczewko to niewielka miejscowość położona w gminie Barczewo. Leży niemal dokładnie w połowie drogi między Dywitami a Barczewem.

W Barczewku spotykamy się z sołtysem wsi Maciejem Zakrzewskim, a wspólnie z proboszczem ks. Antonim Gromadzkim zwiedzamy neogotycki kościół św. Wawrzyńca.

Za wsią, nad jeziorem Wadąg znajduje się wzniesienie zwyczajowo zwane Starym Miastem lub Starym Polem, a opodal w zakolu rzeki Pisy inny obiekt określany zamkiem. W kronice Piotra z Dusburga odnotowano, że biskup Eberhardt z Nysy założył na tym terenie w 1325 r. zamek Wartenberg. Szczegółowo historię tego miejsca, zwanego „warmińskimi Pompejami” opowiada dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego UWM.

W samym Barczewku odwiedzamy również wyremontowaną remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. To miejsce, które niemal w każdym sołectwie tętni życiem.

W przyszłym tygodniu zabieram Państwa do Cerkiewnika. To z kolei wieś położona w gminie Dobre Miasto. Tuż obok, jeziora Limajno i Stobajno, lekko na wschodzie – Łyna. Jest o czym opowiadać i jest co zobaczyć. Już teraz zapraszam. Kłaniam się, tymczasem, do usłyszenia.

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Autor: M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przed nami 3. kolejka spotkań w piłkarskiej II lidze

Sokół Ostróda do tej pory nie wygrał ani jednego ligowego spotkania i nie zdobył ani jednej bramki. W sobotę podejmie jednego z pretendentów do awansu w...

Zamknij
RadioOlsztynTV