Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Augustyn Hohmann upamiętniony w warmińskiej szkole
W Sząbruku upamiętniono Augustyna Hohmanna. Na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zawisła marmurowa tablica.
Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, gdy szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Instytut Północny. Młodzież musiała znaleźć groby warmińskich działaczy międzywojennych i zaopiekować się nimi. Uczniowie – pod kierunkiem nauczyciela historii Pawła Letko – znaleźli właśnie m.in. grób Augustyna Hohmanna. Nauczyciel zainteresował sprawą olsztyńską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, a IPN ufundował tablicę, którą dziś właśnie odsłonięto.
Augustyn Hohmann urodził się w Unieszewie w 1880 roku, zmarł w roku 1960. Był jednym z bardzo ważnych działaczy na rzecz polskości Warmii.
Działał na rzecz plebiscytu 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu. Sprzeciwiał się polityce germanizacyjnej, działał na rzecz szkolnictwa polskiego – m.in. jemu zawdzięczamy powstanie jednej z pierwszych polskich szkół na Warmii i Mazurach, w Unieszewie. Sprzeciwiał się też zamianie nabożeństw polskich na niemieckie
– wymienił doktor Krzysztof Kierski z IPN.
Oczywiście, że o takich ludziach trzeba pamiętać. To nasza tożsamość, nasza historia i nasza powinność dla tych ludzi
– dodał Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.
Tablica poświęcona Augustynowi Hohmannowi została umieszczona na ścianie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku, a odsłonięcie poprzedził apel z udziałem uczniów. Dyrektor placówki Bolesław Korosteński liczy, że uczniowie będą zwracali uwagę na nową tablicę.
Trzeba dbać o historię, historię rozwijać. Myślę, że dzięki poznaniu tej historii uczniowie będą budować naszą przyszłość coraz lepszą, nie zapominając o tym, co było, o polskości
– mówi Bolesław Korosteński.
Na co dzień – w czasie lekcji – uczniowie nie mają zbyt wiele czasu na to, by uczyć się o dziejach swojej najbliższej okolicy – przyznał nauczycieli historii Paweł Letko, inicjator akcji.
Interesują się historią – część bo musi, część bo lubi – ale ta historia lokalna najczęściej jest gdzieś na uboczu. Program nie przewiduje tego typu rzeczy, ja staram się nawiązywać, ale sama lokalna historia – to nie jest główny temat. To właśnie dzięki takim akcjom uczniowie pytają, o co chodzi, kto to był – i to jest szansa, by poznać te osoby
– podkreślił Paweł Letko.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku nosi imię Rodzin Warmińskich. Dyrekcja szkoły nie wyklucza, iż w przyszłości pojawią się tu kolejne upamiętnienia przedwojennych działaczy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska