Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Aleja prowadząca do Nadleśnictwa Elbląg zostanie wycięta. Na miejscu chorych drzew zostaną zasadzone nowe

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Nadleśnictwo Elbląg odnawia prowadzącą do swojej siedziby zabytkową aleję. W ubiegłym roku zakończyła się renowacja ponad 200-letniego Pałacu Abegga, teraz leśnicy postanowili zająć się szpalerem drzew, który jest ważnym elementem założenia pałacowego parku.

Jak tłumaczy rzecznik nadleśnictwa Jan Piotrowski, ich stan był systematycznie oceniany przez specjalistów. Okazało się, że większości drzew nie da się uratować i konieczne jest ich wycięcie. Drzewa były chore, wyniszczone np. przez jemiołę. Niektóre, ze względu na wiek, zakończyły swój żywot.

Problemem jest nie tylko jakość drzew, ale też forma alei. W niektórych miejscach są ogromne przerwy w szpalerze – wyjaśnia Jan Piotrowski.

00:00 / 00:00

Wycięte drzewa jeszcze tej jesieni zostaną zastąpione nowymi. Nadleśnictwo Elbląg zdecydowało się na rodzimy gatunek. Aleję tworzyć będą jarzęby brekinia, które uznawane są za doskonały gatunek parkowy czy nadający się właśnie do obsadzania alei.

Zespół Pałacu Abegga, czyli budynek i jego otoczenie, w skład którego wchodzą także osie widokowe i rozdzielające je aleje, jest objęty ochroną konserwatorską.

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewa, Park, aleja, Nadleśnictwo Elbląg
Mariusz Potoczny: Budowa przekopu prowadzona jest pod nadzorem ochroniarskim. Nie mamy z tą inwestycją żadnych kłopotów

Gościem Porannych Pytań był Mariusz Potoczny. Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg mówił o nagrodzie Modernizacja Roku 2019 za remont siedziby w Pałacu Abegga. Odniósł się także do prowadzonych...

Zamknij
RadioOlsztynTV