Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Agresja dzieci wobec dzieci. „Jest to trochę walka o pozycję, o dominację, kto będzie tym liderem wśród młodzieży”

For. fotolia.pl

Agresja to zachowanie mające na celu spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej u drugiej osoby. W wyniku agresji może dojść do depresji, do myśli samobójczych, a w skrajnych przypadkach do zamiarów czy czynów samobójczych. Teraz w Bliższych spotkaniach o przemocy, agresji dzieci wobec dzieci.

Wiktoria Bubacz- psycholog z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 67 w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej i Maćka Świniarskiego.

I. Malewska: Trochę inne są zasady funkcjonowania, kiedy rok szkolny trwa, a zupełnie inne, kiedy rozpoczynają się wakacje. Mam rację?

W. Bubacz: W roku szkolnym dzieci dużo ze sobą przebywają – są w jednej klasie, szkole, czy ośrodku tak jak u nas. Te relacje są bardziej intensywne. Może wówczas dochodzić do większej ilości np. konfliktów, bo jeżeli przebywamy z kimś częściej, to rzeczywiście jest więcej emocji. W wakacje te relacje mogą się poluzować. Później te sprawy, które były tak ważne w roku szkolnym z danymi osobami, już nie są takie ważne. Natomiast jest miejsce na inne relacje np. ze znajomymi z kolonii, z podwórka. Wtedy oczywiście mogą też być sytuacje problemowe.

M. Świniarski: Ale to nie jest tak paradoksalnie, że jednak spokojniej jest z tą młodzieżą w wakacje, niż w roku szkolnym. Bo w roku szkolnym te tarcie mogą być praktycznie codziennie, na każdej przerwie?

W. Bubacz: U nas w ośrodku reagujemy na akty agresji. Nastawiamy się, żeby takie zachowania agresywne o najmniejszym natężeniu nazywać, omawiać, żeby dzieci wiedziały, że jest inny sposób na rozwiązywanie problemów. Natomiast patrząc nie tylko na dzieci w ośrodku, ale także na dzieci, z którymi mam kontakt w prywatnym gabinecie, widzę, że tej agresji jest bardzo dużo i jak bardzo dzieci cierpią z tego powodu.

I. Malewska: Ja mam wrażenie, że to jest próba sił – jesteśmy w konkretnym środowisku i ten, który zdominuje wszystkich pozostałych będzie tym najważniejszym?

W. Bubacz: To taki wiek, w którym dzieci troszeczkę odwracają się od rodziców i grupa rówieśnicza staje się bardzo ważna. Jest to trochę walka o pozycję, o dominację, kto będzie tym liderem wśród młodzieży. Czasami niestety odbywa się to z użyciem jakichś form przemocy.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Funkcjonariusze policji przeprowadzają liczne akcje profilaktyczne na temat agresji skierowane do młodych ludzi.

Gdy spotykamy się z nieco starszą młodzieżą, to mówimy im konkretnie o odpowiedzialności prawnej i o tym, co reguluje ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Robimy to po to, aby uświadomić ich, że nie są bezkarni w swoich zachowaniach, mimo że są niepełnoletni. Grupa wiekowa od trzynastego do siedemnastego roku życia, którą właśnie nazywamy nieletnimi, to te osoby, jeżeli dopuszczą się czynu zabronionego, to odpowiadają prawnie przed sądem rodzinnym

– powiedziała podkomisarz Ewa Szczepanek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

D. Kucharzewska

Więcej w dzieci, młodzież, przemoc
Niebezpiecznie podczas meczu dzieci w Kruklankach. Piorun uderzył w bramkę, chłopiec na chwilę stracił słuch

W miejscowości Kruklanki pod Giżyckiem piorun uderzył w bramkę na boisku, w czasie, gdy 11- i 12-letni chłopcy rozgrywali mecz piłkarski. Chłopiec stojący w bramce został...

Zamknij
RadioOlsztynTV