Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Giżycko, Pisz, Regiony
Dwa rezerwaty w regionie zostaną powiększone
Zwiększone powierzchniowo zostaną dwa rezerwaty przyrody w województwie warmińsko-mazurskim: Jeziorko w gminie Orzysz i Kwiecewo w gminie Świątki – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Zarządzenia w tej sprawie wejdą w życie w połowie listopada.
Utworzony w 2000 r. torfowiskowy rezerwat przyrody Jeziorko koło Drozdowa w powiecie piskim, położony na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Giżycko, zostanie powiększony pięciokrotnie. Dotychczas jego powierzchnia wynosiła 10,01 ha; teraz do rezerwatu włączono dodatkowe 43,13 ha.
Według RDOŚ było to możliwe dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach badaniom przyrodniczym na obszarze rezerwatu i terenach przyległych. W trakcie prac terenowych zidentyfikowano lasy i bory bagienne, dotychczas nieobjęte ochroną rezerwatową, pozbawione obecnie niemal całkowicie drzewostanu po podniesieniu się poziomu wody, na których następuje proces odtwarzania się siedlisk bagiennych.
Obszary te są położone w dawnej niecce jeziora Jeziorko, obecnie niemal całkowicie zarośniętej. Występujące w niej obecnie siedliska tworzą zwarty, powiązany hydrologicznie kompleks torfowiskowo-bagienny
– wyjaśniła rzeczniczka RDOŚ Justyna Januszewicz.
Jak dodała, na tym obszarze odnotowano liczne stanowiska gatunków chronionych i rzadkich roślin, m.in. lipiennika Loesela, a ochrona rezerwatowa ma na celu zachowanie kompleksu siedlisk torfowiskowych – torfowisk niskich i przejściowych oraz otaczających je lasów bagiennych.
Ze względu na konieczność kompleksowego i długofalowego zabezpieczenia tego rezerwatu przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych, wokół rezerwatu utworzono otulinę. Całkowita jej powierzchnia wynosi 40,13 ha.
Rezerwat przyrody Kwiecewo w powiecie olsztyńskim powiększono natomiast o ponad 13 ha, do ponad 123 ha. Wokół rezerwatu nadal funkcjonuje otulina o powierzchni 262,17 ha. Rezerwat jest uważany za jeden z najcenniejszych obiektów ornitologicznych w województwie, ważne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych, w okresie wędrówek wiosennych i jesiennych, a także miejsce lęgowe ptaków związanych z siedliskami wodnymi.
W terenie włączonym obecnie w granice rezerwatu Kwiecewo stwierdzono gniazdowanie 21 gatunków ptaków wykorzystujących ten obszar jako miejsce lęgu oraz żerowania i odpoczynku w okresie lęgowym. Jest to ważne miejsce lęgu dla rybitwy czarnej, której liczebność osiągała nawet 48 par. Jest to – w ostatnich latach – jedyne miejsce lęgu tego gatunku na polderze.
Spośród stwierdzonych gatunków ptaków najwyższy status ochronny posiada sześć: bączek, bąk, kropiatka, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna i zielonka.
Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, regulujące przebieg granic obu rezerwatów, wejdą w życie 15 listopada.
Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak