Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
O mediach wiedzą prawie wszystko. Maturzyści zmierzyli się w olimpiadzie
Jeśli korzystają z mediów, to głównie społecznościowych, ale z dużą świadomością zagrożeń, jakie mogą nieść. W Olsztynie odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Mediach. To inicjatywa Uniwersytetu Warszawskiego, w której uczestniczą wszystkie państwowe uczelnie wyższe w Polsce, prowadzące studia dziennikarskie.
Jest kierowana do maturzystów, a laureaci olimpiady mają zapewniony wstęp na dziennikarstwo. Olimpiada ma też zachęcać młodych ludzi do świadomego korzystania z mediów.
Do okręgowego etapu Olimpiady w województwie warmińsko-mazurskim przystąpiło 17 osób. Miały do wypełnienia test sprawdzający ich wiedzę o mediach, w tym także o ich historii, ale też dostosowany do młodych ludzi.
Jest tam wiedza teoretyczna, bo pewne daty z historii mediów czy pewne pojęcia trzeba po prostu znać. Ale pozostałe pytania są takie, do których nie można byłoby się przygotować czytając jakąś monografię naukową, tylko po prostu trzeba w tym świecie medialnym poruszać się, korzystać z niego i go obserwować
– wyjaśniła doktor Magdalena Żmijkowska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, przewodnicząca komitetu okręgowego olimpiady w województwie warmińsko-mazurskim.
A z jakich mediów korzystają młodzi ludzie? Jak przyznają uczestnicy Olimpiady, to głównie media społecznościowe.
Przede wszystkim są to media społecznościowe, myślę, że najwięcej siedzę na Tik-Toku, poza tym Instagram i platformy streamingowe. A prasa tradycyjna? Czasem się zdarza, lubię sobie poczytać „Przekrój”, ale jest to dość drogie, jak na możliwości licealistki
– powiedziała Eliza Paczkowska, maturzystka z II LO w Olsztynie.
Oprócz ceny, dla licealistów ma znaczenie także szybkość i dostępność. W końcu smartfon z mediami społecznościowymi mamy ciągle przy sobie, przeczytanie gazety wymaga zaś pewnego wysiłku. – Chodzi o dostępność. Trzeba pójść do tego kiosku czy sklepu, trzeba się przejść, a to dla niektórych jednak spory problem – przyznał Patryk Piaskowski z IV LO w Elblągu.
Młodzi uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Mediach mają natomiast świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych. Zdają sobie sprawę, że bywają one pożeraczem czasu. Wiedzą też, że nie należy im bezkrytycznie wierzyć i warto porównywać różne źródła.
– Wiadomo, że czasem informacje, które dostarczają nam media, są przekłamane, są fake newsami i warto korzystać z różnych źródeł – wskazała Daria Kijewska, maturzystka technikum ekonomicznego w Ełku.
Jednak wśród ich kolegów i koleżanek ze szkół takie porównywanie źródeł nie jest praktyką powszechną. – Widzą coś np. na Instagramie, rozpowiadają to klasie, a potem okazuje się, że to jakiś fake news, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Trzeba szukać różnych źródeł, nie można opierać się tylko na jednym – podkreśliła Zuzanna Golon z IV LO w Olsztynie.
Do krajowego etapu Olimpiady przeszło 10 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. Ten etap odbędzie się w marcu w Warszawie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko