Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czas zerwać z nałogiem. Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Codziennie po papierosy sięga 28 procent Polaków – 27 procent kobiet i prawie 30 procent mężczyzn. Uzależnienie od palenia papierosów i zawartej w nich nikotyny jest jednym z najsilniejszych uzależnień. Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia – to okazja podjęcia prób zerwania z nałogiem.

Doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego powiedział, że aby rzucić palenie, trzeba chcieć to zrobić i zrobić to zdecydowanie. – Po prostu rzucić dziś i proszę nie wierzyć tym, którzy będą mówili, że nie dasz rady, nie wytrzymasz, będziesz się denerwował i pocił. Tak będzie – przyznał doktor, ale – jak zaznaczył, jeżeli to przetrwamy, mamy szansę pozbyć się nałogu, który powoduje, że umrzemy wcześniej.

Pulmonolog profesor Adam Antczak podkreślił, że uzależnienie od nikotyny jest chorobą, którą można leczyć. Warto skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego i dostępnej nikotynowej terapii zastępczej. – Możemy papierosy zastąpić różnego rodzaju formami podawania nikotyny, są to plastry, guma do żucia z nikotyną lub spraye podjęzykowe z nikotyną – powiedział.

Profesor Antczak dodał, że w momencie, kiedy rzucimy palenie papierosów, taka terapia hamuje głód nikotynowy – tak zwany zespół odstawienny, który pojawia się po zaprzestaniu palenia, dzięki temu łatwiej jest rzucić palenie.

Eksperci radzą, aby nie zniechęcać się, nie poddawać. Jeżeli rzucenie palenia się nie powiedzie za pierwszym razem – warto podejmować kolejne próby.

W Polsce papierosy pali 9 milionów osób.

Źródło: IAR
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w papierosy, palenie
Przemyt na ogromną skalę. Gang został rozbity, 27 osób usiądzie na ławie oskarżonych

Zorganizowaną grupę przestępczą rozbili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach. Gang zajmował się sprowadzaniem krajanki tytoniowej i „praniem brudnych” pieniędzy. W latach 2016 – 2019...

Zamknij
RadioOlsztynTV