Wymiana wiedzy i doświadczenia. Zakończyło się pierwsze forum pszczelarskie
Nad Jeziorem Pierzchalskim w powiecie braniewskim zakończyło się I Powiatowe Forum Pszczelarskie. Jego uczestnicy mieli okazję skosztować lokalnych produktów pszczelarskich, obejrzeć pokazy z udziałem pszczół, a także zasięgnąć wiedzy na temat ich hodowli.
Autorem specjalnej konferencji dla pszczelarzy był profesor Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Przedstawiłem pasożyty, które mogą zagrażać rodzinom pszczelim – powiedział prof. Borsuk.
Forum pszczelarskie odbyło się dzięki dofinansowaniu z olsztyńskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jak podkreślił wicedyrektor KOWR Marcin Kazimierczuk, takie wsparcie jest oferowane pszczelarzom na co dzień. – Posiadamy bezzwrotną pomoc. Korzystają z niej pszczelarze, którzy po raz pierwszy w Braniewie i powiecie braniewskim zorganizowali tę konferencję – zaznaczył dyrektor Kazimierczuk.
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podkreślił konieczność częstszej organizacji spotkań pszczelarzy. – Bez pszczół nie będzie życia. Tym bardziej cieszę się, że coraz więcej jest inicjatyw, które powodują, że pszczelarze mogą się spotkać – powiedział minister Śliwka.
Konferencja została zorganizowana przy współudziale Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, której przedstawicielka Justyna Zdolska przypomniała, że pszczelarze mogą liczyć na wsparcie swojej działalności.
Na uczestników forum czekały także stoiska pszczelarzy, na których można było skosztować i zakupić świeży miód. Wśród bartników, którzy częstowali tym smakołykiem była również Maria Demkowicz, przedstawicielka wielopokoleniowej rodziny pszczelarskiej z gminy Lelkowo. – Moje wnuki będą piątym pokoleniem jeżeli chodzi o pszczoły. Nie trzeba pomagać pszczołom. Niech robią to, co potrafią jak najlepiej – zaznaczyła.
Forum pszczelarskie w powiecie braniewskim odbyło się pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Sulecki
Redakcja: Ł. Sadlak