Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy wyjechali na ulice kilku miast regionu. „Jest masa problemów”

opis

EFot. PAP/Adam Warżawa

W całym kraju trwają protesty ostrzegawcze rolników, którzy domagają się od rządu zablokowania umowy Mercosur oraz wstrzymania Zielonego Ładu i prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt.

Największy protest rolnicy zorganizowali w Elblągu. Poruszanie się po tym mieście było utrudnione. Jak powiedział kierujący protestem w Elblągu Damian Murawiec, akcję należy traktować jako sygnał ostrzegawczy.

Jeśli rząd realnie nie będzie działał, by zablokować umowę Mercosur, to się dogadają wszystkie związki i ugrupowania rolnicze i zrobimy taki protest, że hej

– mówił.

Zablokowanie umowy pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej to główny postulat protestujących rolników. Chcą też konsekwentnego blokowania Zielonego Ładu i wstrzymania prac nad tzw. piątką dla zwierząt.

Do Kazimierzowa koło Elbląga przyjechało ponad 50 ciągników rolniczych. Wiele z nich było udekorowanych biało-czerwonymi flagami. Inne miały przyczepione transparenty „Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa” czy „Polityka komisarza wykończy gospodarza”.

Wielu rolników przyjechało samochodami i w kolumnie, razem z ciągnikami. Do godziny 14 jeździli po Elblągu blokując jeden pas jezdni.

Nie chcemy utrudniać ludziom życia, dlatego będziemy jechać po mieście, nie będziemy go trwale blokować. Chodzi o zwrócenie uwagi mieszkańców miast, by wiedzieli, że żywność spoza Unii Europejskiej jest nafaszerowana środkami chemicznymi. Walczymy o wszystkich

– wskazał Damian Murawiec.

Do Elbląga przyjechali rolnicy m.in. z Braniewa, Ostródy, okolic Nowego Dworu Gdańskiego, Sztumu, Malborka, a nawet z Podlasia. Rolnicze protesty odbyły się w wielu innych miejscach w kraju, m.in. w województwach śląskim, zachodniopomorskim i lubelskim.

Unia Europejska i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 roku, po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 milionów ludzi. Dotąd umowa nie została jednak przyjęta.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.

Demonstrujący rolnicy domagają się też zmian w aplikacji suszowej.

Jest masa problemów nad którymi trzeba się pochylić razem z rządzącymi. Chodzi o umowę z krajami Mercosur o przestrzeganie ATM-ów, czyli kontyngentów z Ukrainą. Przepisy Zielonego Ładu zostały wstrzymane do wyborów europarlamentarnych. Teraz, gdy Parlament Europejski jest niemal w niezmienionym składzie, zaczyna się wracać do tych elementów, wobec których sprzeciwialiśmy się na wiosnę i są dokręcane jeszcze bardziej

– wyjaśnił Łukasz Pergoł z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Akcja odbyła się także w Kętrzynie i Olecku. Jak nam powiedział oficer prasowy komendy w Olecku sierżant sztabowy Damian Rytwiński, w okolicach Kukowa rolnicy prowadzili blokadę rotacyjną.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
opis

Fot. KMP Elbląg

opis

Fot. PAP/Adam Warżawa

opis

Fot. PAP/Adam Warżawa

opis

Fot. KMP Elbląg

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. M. Rozbicka

opis

Fot. PAP/Adam Warżawa

Autor: M. Rozbicka/M. Kwiatkowska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

Więcej w Elbląg, protest, rolnictwo, Unia Europejska, rolnicy, postulaty, video, traktory
opis
Wyłudzali podatek VAT. Pięć osób zatrzymanych

Wystawiali fikcyjne faktury oraz wyłudzali podatek VAT. Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali pięć osób, które działały w ten sposób na terenie całego kraju. Czterem postawiono zarzuty...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV