Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończyło się Zebranie Plenarne KEP. Trwają przygotowania do pojednania polsko-ukraińskiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki (C), rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak (L), biskup kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi (2L), metropolita przemyski abp Adam Szal (2P) oraz przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski (P). Fot. PAP / Tomasz Waszczuk

Przygotowania do Synodu w Rzymie, Światowe Dni Młodzieży, konflikt w Ukrainie i 80. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu – to główne tematy 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. Jednym z najważniejszych punktów były przygotowania do Synodu, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku w Rzymie.

Po raz pierwszy od czasu pandemii w obradach uczestniczyli biskupi z europejskich episkopatów, którzy podzielili się przebiegiem procesu synodalnego w swoich krajach. Komunikat w tej sprawie przekazał ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Syntezy z pozostałych kontynentów akcentują wiele ważnych kwestii, np. problemy ekologii, niesprawiedliwości społecznych, świadectwa w obliczu prześladowań. Biskupi dyskutowali nad stanowiskiem, które przedstawi w Rzymie delegacja polskiego Episkopatu.

W lipcu odbędą się trzydniowe obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, upamiętniające ludobójstwo. Będą odbywać się w Polsce i w Ukrainie. Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki przyznał, że jest to wstęp do pojednania polsko-ukraińskiego.

Bp Vitalii Kryvytskyi, abp Stanisław Gądecki, abp Adam Szal. Fot. PAP / Tomasz Waszczuk

Po uroczystości w Warszawie arcybiskup Światosław Szewczuk oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy udadzą się w pielgrzymkę „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca arcybiskup Gądecki będzie przewodniczył Mszy świętej polowej i wygłosi homilię. W tej wyludnionej obecnie wsi, do 1945 roku leżącej w Polsce, na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował około 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek Rzezi Wołyńskiej.

9 lipca w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku arcybiskup Światosław Szewczuk, arcybiskup Stanisław Gądecki z biskupem Witalijem Skomarowskim i arcybiskupem Visvaldasem Kulbokasem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, odprawią wspólnie nabożeństwo żałobne za pomordowanych.

Fot. PAP / Tomasz Waszczuk

W komunikacie po. 395 Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim biskupi zapewnili o modlitwie w intencji pomordowanych na Wołyniu. Biskupi przypomnieli w komunikacie, że „przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy”.

Z kolei 17 czerwca we wszystkich parafiach, zostanie odmówiony akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny – o co prosił także biskup kijowsko-żytomierski Vitalij Kryvytskyi.

Fot. PAP / Tomasz Waszczuk

W związku z 37. Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia br. w Lizbonie, pod przewodnictwem papieża Franciszka, biskupi „wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy podejmą trud pielgrzymowania do Lizbony, a pozostałych zachęcają, by łączyli się z nimi duchowo”.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w abp Stanisław Gądecki, Konferencja Episkopatu Polski
Abp Józef Górzyński wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Członkiem Komisji Duchowieństwa KEP został biskup pomocniczy elbląski - Wojciech Skibicki. Taką decyzję...

Zamknij
RadioOlsztynTV