Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wymiana doświadczeń i wiedzy, dyskusje o rozwoju. W Olsztynie trwa Kongres Przyszłości
W Olsztynie trwa VII Kongres Przyszłości. Dyskusje dotyczą nie tylko województwa warmińsko-mazurskiego, ale także sytuacji krajowej i międzynarodowej.
Gościem panelu o bezpieczeństwie był wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, który został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2022 za wkład w bezpieczeństwo Polski. Wyróżnienie przyznała Kapituła Nagrody Gazety Olsztyńskiej.
Wicepremier Mariusz Błaszczak mówił, że Polska nie może sobie pozwolić na powtórkę z historii i dlatego musi wzmacniać swoją armię. Szef resortu obrony podkreślił znaczenie NATO, ale zauważył też, że bez względu na międzynarodowe sojusze stale musimy budować własny potencjał obronny.
Bezpieczeństwo ma wymiar wielopłaszczyznowy. Jak podkreślił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, dotyczy między innymi bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego, żywnościowego i militarnego.
Budowa zapory perymetrycznej na granicy z Obwodem Królewieckim zakończy się za kilka miesięcy – zapowiedział podczas kongresu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
Szef rządowego Centrum Analiz prof. Norbert Maliszewski mówił między innymi o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa drogi krajowej numer 16. Trasa ta umożliwia szybkie przemieszczanie się wojsk NATO w kierunku krajów bałtyckich.
– Warmia i Mazury nie powinny być sezonowe. Powinniśmy zagospodarowując obszar turystyki, a to się wiąże z gospodarką i nowymi miejscami pracy – mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Zaznaczyła, że dzięki jej skuteczności i determinacji, ale przede wszystkim dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, w najbliższych tygodniach w Olsztynie otwarta zostanie siedziba Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
To jest absolutnie hit pod względem liczby miejsc pracy, projektów, przyciągania inwestycji i relacji między Warszawą a Olsztynem.
Olga Semeniuk-Patkowska podkreślała też bardzo ważną rolę kobiet w życiu regionu. Zapowiedziała, że wraz z olsztyńską posłanką PiS Iwoną Arent w najbliższych tygodniach będzie spotykała się z mieszkankami Warmii i Mazur.
– Polityka senioralna ma ogromne znaczenie – podkreśliła senator PiS Małgorzata Kopiczko, gość panelu poświęconego seniorom.
Jak wiemy, społeczeństwo się starzeje, a my jesteśmy zobowiązani troszczyć się o seniorów. Przygotowaliśmy wiele programów społecznych dla osób starszych, zapewniamy także stabilizację finansową poprzez waloryzację emerytur, najniższe świadczenie bez podatku czy 13. i 14. emeryturę.
„Inwestowanie w lokalne społeczności – strategia państwa polskiego” to jeden z paneli kongresu. Uczestnicząca w dyskusji posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent zwróciła uwagę, że są jeszcze w Polsce miejsca, w których nie ma sieci wodociągowej i kanalizacji.
– To nowatorska konstrukcja, która przeniesie naszych żołnierzy na wyższy poziom użytkowania – tak o nowoczesnych bojowych wozach piechoty „Borsuk”, które mają trafić do 16. Dywizji Zmechanizowanej mówił prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Sebastian Chwałek był gościem panelu związanym z bezpieczeństwem państwa.
Wiceprezes PSL i posłanka tej partii Urszula Pasławska wzięła udział w panelu poświęconym rolnictwu.
Myślę, że wiele się zmieniło wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Z całą pewnością te modele, które mają tak naprawdę ograniczyć produkcję rolną – czyli zmniejszenie o 50% pestycydów, zmniejszenie o 20%, jeśli chodzi o stosowanie nawozów, odłogowanie ziemi – to wszystko spowoduje, że nasze rolnictwo będzie mniej produkowało i jeśli nie będzie temu towarzyszyła ekonomia, jeśli nie będzie temu towarzyszyło wsparcie, to po prostu będzie to ze szkodą dla naszego województwa, dla naszych rolników (…)
– oceniła.
Senator PiS Bogusława Orzechowska mówiła o znaczeniu dla regionu drogi krajowej nr 16. Podkreśliła, że jest to droga strategiczna, która umożliwi transport również uzbrojenia, dlatego ważne, żeby powstawała jak najszybciej.
Głównym organizatorem VII Kongresu Przyszłości była „Gazeta Olsztyńska”. Igor Hrywna, zastępca redaktora naczelnego podkreślił, że przygotowanie takiego wydarzenia jest ogromnym wyzwaniem.
W czasie Kongresu Przyszłości są też poruszane tematy związane z energetyką, rozwojem medycyny, rolnictwem, czy sytuacją warmińsko-mazurskich samorządów.
Debaty, spotkania i prelekcje. W Olsztynie trwa VII Kongres Przyszłości
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Niebojewska
Zdjęcia: Ł. Sadlak
Wideo: P. Getka
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Wicewojewoda o poszerzeniu granic Olsztyna: nie ma złotego środka, że wszyscy będą zadowoleni
- R. Trzaskowski w Kętrzynie: Musimy w sprawach bezpieczeństwa być jak jedna pięść
- Czy likwidacja delegatury ABW w Olsztynie była słuszna? Wyjaśni to prokuratura
- Nie tylko Stany chcą powiększyć swoje terytorium. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni