Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
W Wielką Sobotę w kościołach święcenie pokarmów i czuwanie
Wielka Sobota poprzedza najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, jakim jest Wielkanoc. Tego dnia w kościołach nie odprawia się zwyczajowych nabożeństw. Jest to czas żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa i oczekiwania na jego zmartwychwstanie.
Wierni trwają na modlitwie przy grobie Pańskim, zaś wieczorem gromadzą się na czuwaniu w noc zmartwychwstania. W dzień kościołach święcone są pokarmy, które znajdą się później na wielkanocnym stole. Tradycja ta narodziła się już w VIII wieku, do Polski dotarła w późnym średniowieczu.
W Wielką Sobotę post nie jestobowiązkowy, ale większość wiernych zgodnie z tradycją zachowuje tzw. post paschalny, czyli powstrzymuje się od spożywania pokarmów mięsnych.
Jak mówi biskup elbląskiej Jacek Jezierski, trzeba pamiętać o zwyczaju wielkosobotnim, który dla nas Polaków jest bardzo ważny.
To ważny obrzęd, który wymaga większej refleksji, ale sam w sobie jest ważny i piękny. Pokarmy służą życiu, wzmacniają życie i taki jest podstawowy sens tego obrzędu. Cieszymy się, że budzi się nowe życie, ale nie tylko w przyrodzie, także przed człowiekiem otwiera się droga do wieczności.
Jak wyjaśnia ks. kan. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Gietrzwałdzie wieczorem wierni gromadzą się na czuwaniu.
Jedyna liturgia, jaką sprawujemy, to Liturgia Godzin zwana ciemną jutrznią. Dopiero wieczorem wierni gromadzą się na czuwaniu, które nazywane jest Wigilią Paschalną, przepięknej i bardzo bogatej liturgii. Całe nabożeństwo rozpoczyna się od liturgii światła – błogosławieństwo ognia i nowego paschału, który w ciemnościach jest wnoszony jest do kościoła i który stopniowo rozpoczyna rozświetlać wnętrze.
Wielka Sobota, to dzień milczenia po śmierci Jezusa, to dzień jakiejś niemocy (…) Wierni święcą pokarmy i adorują Najświętszy Sakrament w tzw. Grobie Pańskim.
– dodaje biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski.
Tego dnia wieczorem wierni uczestniczą w liturgii Wigilii Paschalnej, podczas której ogłasza się zmartwychwstanie Chrystusa, poświęca ogień, wodę oraz odnawia przyrzeczenia chrztu świętego.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy