Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Szczytno, Region, Regiony
Wybrano najpiękniejsze palmy. To najstarszy i największy konkurs na Warmii i Mazurach
Od przedszkolaków, po członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – kilkadziesiąt osób zgłosiło palmy do – organizowanego w Rozogach – 26. powiatowego konkursu na palmę wielkanocną. To najstarszy konkurs na Warmii i Mazurach.
Uczestnicy indywidualni robili zazwyczaj niewielkie palmy, zaś grupy przygotowały nawet kilkumetrowe, składające się z ponad tysiąca kwiatów. Praca nad takimi dziełami sztuki ludowej zazwyczaj zaczyna się już na początku stycznia. Jest precyzyjna, ale daje wiele satysfakcji – mówiły Radiu Olsztyn uczestniczki konkursu.
Jak przestawiamy czas, to zaczynam robić palmy. Wczoraj skończyłam (…) Ja robiłam od stycznia i 40 palm zrobiłam (…) A ja zrobiłam 130 (…) Nie ma świetlicy, więc zbieraliśmy się u sołtysa i wspólnie robiliśmy (…) Kiedyś w takim wieku jak ja, to gdzie taka babcia poszła – siedziała i czekała na śmierć – a ja idę robić palmy.
Palmy robione są z bibuły misternie kształtowanej w formę kwiatów.
Wydarzenie w Rozogach wykracza daleko poza granice gminy – podkreśla wójt Zbigniew Kudrzycki.
To najstarszy i największy konkurs palny wielkanocnej w województwie warmińsko-mazurskim. Możemy się tym szczycić i cieszymy się z tego. Nasze palmy są wyjątkowe, bo nawiązują do tradycji kurpiowskiej.
Palmy często mają po kilka metrów wysokości. Niejednokrotnie tworzą je całe grupy artystów ludowych.
Każda osoba robiła jakieś kwiatki. Może ich być nawet więcej niż tysiąc. Później każdy przyniósł kwiaty i były skręcane kilka dni.
W tym roku nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Najstarsza uczestniczka konkursu ma 86 lat. Nagrodę otrzymał każdy z uczestników, zaś wyróżnienie specjalne przyznano gościom z Litwy – zespołowi ludowemu „Przyjaźń” z Mejszagoły.
NAGRODY i WYRÓŻNIENIA
Autor: R. Lesiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy