Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Metropolita warmiński w Niedzielę Palmową o przewrotności ludzi

Fot. archiwum

Dziś Niedziela Palmowa w Kościele katolickim. Uroczystość obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i Jego zbawczej męki.

Nawiązując do tego wydarzenia, metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński przypominał w homilii, podczas uroczystej mszy w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba, że ten sam tłum wołał „hosanna”, chcąc Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy obwołać ziemskim królem, a kilka dni później wołał „ukrzyżuj Go”, widząc w nim zagrożenie.

Jerozolimskie wydarzenia są w istocie o nas – mówił metropolita warmiński Józef Górzyński.

Jak wtedy w Jerozolimie, tak i dzisiaj w naszym świecie ze społeczności próbuje się zrobić tłum. Pokierowany rozbudzonymi emocjami dla osiągnięcia określonych celów. Czy tłum ten ma świadomość, że jest użyty, że jest narzędziem w czyichś rękach? Oto odpowiedzialność jednostki: jak nie stać się uczestnikiem sterowanego tłumu? Jak tworzyć wspólnie społeczność, w której możliwe jest poznawanie prawdy i życie według prawdziwych wartości?

– pytał.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas poprzedzający mękę i zmartwychwstanie Chrystusa.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Dziś Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień

Więcej w Wielkanoc, Wielki Tydzień, Niedziela Palmowa
Dziś Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień

Przypadająca dziś Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Święcimy palmy, które przez całe święta pojawiają się w różnych kontekstach. W Niedzielę Palmową święcimy palmy, które pojawiają się...

Zamknij
RadioOlsztynTV