Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Iława, Nowe Miasto Lub., Ostróda, Region
Trzy warianty przebiegu trasy S5. Rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami
Zaczynają się dyskusje o przebiegu drogi S5. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna cykl spotkań informacyjnych.
Droga ekspresowa S5 ma być szybkim i bezpiecznym połączeniem zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego z autostradą A1. Nowa ekspresówka ma przebiegać od Ostródy – tam powstał już jej niewielki, 5-kilometrowy fragment – do Grudziądza i węzła na autostradzie A1.
Na razie proponowane są trzy warianty przebiegu od Wirwajd do granicy z województwem kujawsko-pomorskim.
Warianty fioletowy i czerwony biegną blisko siebie w kierunku Iławy, którą omijają od południa. Następnie rozdzielają się. Wariant fioletowy odbija w kierunku północny, wzdłuż drogi nr 16, a następnie skręca w stronę Biskupca. Wariant czerwony biegnie prosto z Iławy w kierunku Biskupca, który omija od południa. Wariant zielony biegnie na południe, w kierunku Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego i stamtąd w stronę granicy z województwem kujawsko-pomorskim
– wyjaśnił Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Który z tych wariantów byłby najlepszy – to okaże się po spotkaniach informacyjnych z samorządowcami i mieszkańcami poszczególnych gmin, przez które miałaby biec droga.
Wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas twierdzi, że ta gmina ma już pewne preferencje.
Zdecydowanie jesteśmy za wariantem iławskim, to jest najkrótszy przebieg przez gminę Ostróda. Poza tym Iława jest ważnym węzłem kolejowym, więc byłaby to najkrótsza droga dla mieszkańców gminy Ostróda i samej Ostródy do ważnego węzła.
Zaznaczył przy tym, że w przypadku wyboru innego wariantu, w gminie Ostróda raczej nie byłoby żadnych protestów.
W innych samorządach pojawiają się już natomiast pierwsze zapowiedzi konfliktów. Jeden z proponowanych wariantów budzi duże opory wśród mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Wariant zielony, tzw. lubawski. Jest grupa mieszkańców Podlaszewa, czyli części miejscowości Skarlin, która sprzeciwia się takiemu przebiegowi w bardzo cennym przyrodniczo terenie i blisko ich zabudowań. Niewątpliwie sąsiedztwo przy trasie szybkiego ruchu dawałoby duże możliwości rozwojowe, ale patrzymy też na tę drugą stronę
– przyznał Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Podejście gmin Ostróda i Nowe Miasto Lubawskie zakłada przesunięcie drogi w pobliże Iławy, czyli na teren gminy Iława. Jej mieszkańcy – przynajmniej na razie – nie wyrażają żadnych obaw.
Na razie nie mieliśmy żadnych protestów. Oczywiście były pytania ze strony mieszkańców, oni na bieżąco mieli informacje o ewentualnych przebiegach
– powiedział Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława.
Spotkania informacyjne organizowane przez GDDKiA odbędą się w tym tygodniu w 4 miejscowościach:
- poniedziałek (09.01) w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie
- wtorek (10.01) w Gminny Ośrodku Kultury w Biskupcu
- środa (11.01) w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim
- czwartek (12.01) w Hotelu Port 110 w Iławie.
Wszystkie zaczynają się o godzinie 17.
GDDKiA po spotkaniach i zakończeniu prac planistycznych wybierze jeden wariant, który zgłosi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. RDOŚ – pracując nad decyzją środowiskową dla drogi – przeprowadzi jeszcze własne konsultacje społeczne.
Drogowcy liczą na to, że proces konsultowania i uzyskiwania zgód zakończy się do roku 2028, sama budowa S5 ma zaś potrwać do roku 2032.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko