Kościoły wschodnie świętują Boże Narodzenie
Wierni obrządków wschodnich świętują drugi dzień Bożego Narodzenia. Według szacunków soboru biskupów polskiej Cerkwi, w tym terminie Boże Narodzenie obchodzą grekokatolicy oraz ponad 90 procent parafii prawosławnych w kraju.
Podobnie jak u katolików, jedną z ważnych bożonarodzeniowych tradycji w Kościołach wschodnich jest kolędowanie.
W swoim świątecznym orędziu do wiernych i duchowieństwa zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce metropolita Sawa zaapelował, by właśnie w świątecznym kolędowaniu wyrażać uczucia miłości do Boga i bliźniego.
Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, ponieważ w XVII wieku ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. W czasie świąt według kalendarza juliańskiego kolędy słychać zwłaszcza na wsi, gdzie tradycję starają się podtrzymywać m.in. członkowie zespołów folklorystycznych czy miejscowych chórów parafialnych.
W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek. W cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze.
Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski