Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
O współpracy transgranicznej w Mikołajkach. Zakończył się Europejski Kongres Samorządów
Reforma systemu samorządowego w Polsce i współpraca transgraniczna na poziomie samorządów. Wieczorem w Mikołajkach zakończyły się debaty Europejskiego Kongresu Samorządów.
Reforma systemu samorządowego
Reforma systemu samorządowego w Polsce jest przykładem skutecznej transformacji na szczeblu lokalnym. Jeden z paneli poświęcono sytuacji lokalnych władz w krajach sąsiadujących z Polską od strony wschodniej.
Były radny miasta Grodna, a obecnie prezes fundacji Białoruski Dom Aleś Zarembiuk wskazywał, że w tym kraju mieszkańcy nie biorą udziału we współdecydowaniu o swoich regionach.
Po objęciu rządów przez Aleksandra Łukaszenkę system został zmieniony. Od tamtego czasu nie można już mówić o samorządzie terytorialnym. Są władze lokalne, które podporządkowane są centrali. Na Białorusi jest całkowita centralizacja. Jeśli chodzi o przyszłą Białoruś, to bardzo potrzebujemy polskiego doświadczenia.
Reformy struktur lokalnych przeprowadzono w tym roku na Ukrainie. Znaczące zmniejszenie jednostek samorządu ma pozwolić na budowę silniejszych regionów zdolnych realizować część zadań wykonywanych przez władze centralne – mówił wiceszef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Oleg Dubisz.
Tylko w tym roku z ponad 11 tysięcy samorządów zostało 1140. Jest to ściśle związane z przyjściem nowych ludzi. Uważam, że to pozytywny proces i prędzej czy później Ukraina powtórzy polski sukces reformy decentralizacji.
Reformę samorządową w Polsce wprowadzono w 1999 roku. Przywrócono wtedy powiaty, a liczbę 49 województw zmniejszono do 16.
Współpraca transgraniczna na poziomie samorządów
W Mikołajkach dyskutowano dziś także o współpracy transgranicznej na poziomie samorządów. Doświadczeniami dzielili się między innymi przewodniczący władz lokalnych z północy i wschodu Polski.
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślił, że miasto oferuje miejsca pracy ponad tysiącu obywatelom Ukrainy. Region jest również centralnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym mniejszości litewskiej w Polsce. Dodał, że na tym korzystają także miejscy przedsiębiorcy.
W ostatnich latach znacząco zmniejszyły się relacje handlowe przedsiębiorców z Warmii i Mazur z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. To z uwagi na pandemię, a także sytuację geopolityczną
– wyjaśnił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
O Polskim Ładzie podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach
Autor: K. Kantor/A. Skrago za IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy