Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
„Kroplówka” Samorządowym Słowem Roku. Co jeszcze znalazło się na podium?
Samorządowym Słowem 2024 roku została „kroplówka”. Na kolejnych miejscach plebiscytu uplasowały się „sygnalista” oraz „e-doręczenia”.
Na „kroplówkę” oddano 24 proc. wszystkich głosów. Określenie odnosi się do dodatkowych 10 miliardów złotych, które wynegocjowała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w trakcie prac nad projektem nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Środki trafiły na konta samorządów na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Wielu samorządowców przekonywało, że bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy nie byliby w stanie zbilansować budżetów swoich miast i gmin w 2024 roku.
Drugie miejsce w plebiscycie zdobyło słowo „sygnalista„, na które zagłosowało 16,2 proc. uczestników ankiety. Przepisy ustawy chroniącej osoby zgłaszające lub ujawniające publicznie informacje o naruszeniach prawa weszły w życie pod koniec września ubiegłego roku. Nowe prawo ma na celu m.in. zapobieganie działaniom odwetowym wymierzonym w przeszłych, obecnych i przyszłych zatrudnionych, którzy zdecydowali się zgłosić nieprawidłowości popełnione w miejscu pracy. Dla niektórych samorządów część zapisów okazała się niejasna, wzbudzając szereg pytań i trudności we wdrożeniu.
Kolejny rok z rzędu w pierwszej trójce samorządowych słów roku znalazły się „e-doręczenia„. Wskazało je 13,1 proc. ankietowanych czytelników. Ta nowa e-usługa ruszyła 1 stycznia tego roku, a cały poprzedni rok urzędy poświęciły na przygotowania do jej wdrożenia. Pomimo przesuwania kolejnych terminów część samorządów nie przygotowała się do tego zadania. Dlatego pod koniec ubiegłego roku weszła w życie nowela ustawy wprowadzająca okres przejściowy dla e-doręczeń. Ma potrwać do końca tego roku.
Dalsze miejsca w plebiscycie zajęły: „podwyżka” (9,6 proc.), „wybory” (8,6 proc.), „plan ogólny” (8,3 proc.), „podwyżki płac” (8 proc.) oraz „Lex Kamilek” (6,7 proc.).
W ankiecie wzięło udział dokładnie 999 czytelników.
Samorządowym Słowem Roku 2023 został „Polski Ład„. W 2022 roku zdecydowanie wygrało słowo „węgiel„, co miało związek z ustawą, na mocy której w samorządach ruszyła machina sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach.
Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy