Rocznica powstania programu Mama 4+. Ile osób z niego korzysta?
Program Mama 4+ powstał dwa lata temu, by uhonorować osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Przysługuje tym, którzy ze względu na zajmowanie się potomstwem, nie wypracowały nawet najniższej emerytury.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podkreślała na dzisiejszej konferencji prasowej, że z roku na rok przybywa osób, korzystających z tego świadczenia:
Świadczenie Mama 4+ jest wypłacane systematycznie dla tych rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, nie nabyli prawa do minimalnej emerytury. To świadczenie pobiera ponad 72 tys. osób.
Ze świadczenia korzystają także mieszkańcy naszego regionu – informuje Anna Ilukiewicz, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS:
Na Warmii i Mazurach pobiera je już prawie 3 600 osób. Elbląski oddział ZUS wypłaca ponad 1 200 świadczeń, a olsztyński oddział prawie 2 400. Maksymalna kwota wypłaty świadczenia to wysokość najniższej emerytury, która od 1 marca 2021 r. wynosi 1 250,88 zł brutto.
– Świadczenie to nie ma stałej kwoty, a to oznacza, że jeśli emerytura lub renta jest niższa od minimalnej emerytury, to stanowi ono dopłatę do wysokości najniższej emerytury – dodaje Anna Ilukiewicz.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która ukończyła 60 lat oraz ojcu, który ukończył 65 lat i wychował samotnie co najmniej czworo dzieci.
Wypłacane jest na wniosek, do którego należy dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, informację o numerach PESEL dzieci oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie i wysokość świadczenia.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski