Nie chcę zgadywać, kiedy zostanie otwarta granica z Polską, ale wyobrażam sobie, że może się to stać na początku lata
– powiedział szef litewskiej dyplomacji w rozmowie z PAP.
Minister podkreślił, że „państwa sąsiednie powinny koordynować działania w kwestii wychodzenia z kwarantanny”. – Usprawni to cały proces, unikniemy problemów, których i tak jest wystarczająco wiele – powiedział Linkeviczius.
Jego zdaniem „strategiczne polsko-litewskie partnerstwo w okresie kwarantanny nie ucierpiało”.
Wręcz odwrotnie – zaznaczył. – Te aspekty, które nas łączą, wartości, priorytety dotyczące bezpieczeństwa, pozostają niezmienne, a w dobie obecnych intensywnych rozmów telefonicznych mamy okazję do częstszego konfrontowania argumentów.
Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, do 11 maja na terytorium Litwy do pracy, w celach biznesowych lub naukowych będą mogli wjechać wszyscy obcokrajowcy, ale osoby te, w odróżnieniu od obywateli Polski, będzie obowiązywała 14-dniowa samoizolacja.
Rząd w Wilnie zwiększy też liczbę otwartych przejść granicznych z Polską. Od 11 maja dla samochodów osobowych zostanie otwarte m.in. przejście Łoździeje-Ogrodniki. Obecnie czynne jest tylko przejście Kalwaria-Budzisko.
Natomiast na mocy środowego porozumienia premierów Litwy, Łotwy i Estonii od 15 maja zlikwidowane zostaną wszelkie ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy tymi trzema krajami. Obywateli państw bałtyckich powracających z innych krajów nadal będzie obowiązywała dwutygodniowa samoizolacja, ale poddać się jej będą mogli w swoich krajach.
W środę rząd Litwy wydłużył okres kwarantanny do końca maja, ale będzie ona łagodzona.
Od 18 maja zostaną otwarte przedszkola, kluby sportowe, salony piękności, gabinety dentystyczne. Można będzie odwiedzać pacjentów w szpitalach i organizować imprezy na świeżym powietrzu dla grup liczących maksymalnie 30 osób.
Środowa decyzja o łagodzeniu warunków kwarantanny jest już czwartą w ciągu ostatnich kilku tygodni. W ramach pierwszego etapu zezwolono na otwarcie sklepów z bezpośrednim wejściem od zewnątrz. Pozwolono też na wjazd do kraju obcokrajowców, którzy mają na Litwie rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów. Następnie została wznowiona praca wszystkich sklepów, również tych znajdujących się w dużych centrach handlowych. Zostały otwarte targowiska, rozpoczęły działalność ogródki kawiarniane, muzea, biblioteki i zakłady fryzjerskie; zostały otwarte parki, ogrody zoologiczne; sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich wznowili treningi.
Autor: A. Akińczo (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska