„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” – ruszyła kampania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to tytuł kampanii prowadzonej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Jej celem jest zachęcenie do kupowania i montowania w mieszkaniach i domach czujek tlenku węgla i czujek dymu, które zabezpieczą nas przed pożarem czy takim cichym zabójcą.
Rozpoczął się sezon grzewczy i już mamy pierwsze zgłoszenia zatrucia tlenkiem czadem.
Młodszy Kapitan Piotr Pisarski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie był gościem Bliższych Spotkań.
I. Malewska: Ile tych zgłoszeń i ile osób, które zatruły się czadem mamy na dzień dzisiejszy?
P. Pisarski: Jeżeli przyjmujemy, że sezon grzewczy rozpoczął się 1 października, to na dzień dzisiejszy mamy trzynaście takich zdarzeń, gdzie potwierdziliśmy tlenek węgla. W tych zdarzeniach było 7 osób poszkodowanych, które wymagały hospitalizacji.
I. Malewska: Na szczęście póki co, bez ofiar śmiertelnych. Mamy nadzieję, że ten sezon taki będzie. W zeszłym sezonie tych ofiar śmiertelnych było 5.
P. Pisarski: Tak, bo 56 osób poszkodowanych i 226 takich zdarzeń, gdzie wykryliśmy tlenek węgla. Więc rok w rok niestety dochodzi do tych tragicznych zdarzeń. Co roku spotykamy się tutaj i mówimy, żeby każdy wiedział, że tlenek węgla, to jest cichy zabójca, że jest bardzo niebezpieczny i żebyśmy się przed nim zabezpieczali i co roku powtarzają się te tragiczne zdarzenia.
K. Kaszubski: Warto chyba raz do roku przejrzeć piecyk gazowy i całą instalacje gazową czy kominową, którą mamy w domu?
P. Pisarski: Dokładnie. Tutaj jest nawet obowiązek, o którym mówi czy to prawo budowlane czy nasze przepisy przeciwpożarowe. W przypadku przewodów spalinowych – jeżeli mamy do czynienia z piecykiem gazowym przepisy nakazują 2 razy do roku w okresie grzewczym robić przegląd przez kominiarza uprawnionego. Należy też wszystkie urządzenia gazowe konserwować według zaleceń producenta.
Posłuchaj rozmowy z mł. kpt. Piotrem Pisarskim