Pytania o samorząd – odc. 25
PKW wylosowała numery dla komitetów wyborczych. Numery przyznano tym komitetom, które zarejestrowały listy w co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Takich komitetów jest w skali ogólnopolskiej 10.
1 – Bezpartyjni Samorządowcy
2 – PSL
3 – Partia Zieloni
4 – PO, Nowoczesna, Koalicja Obywatelska
5 – SLD, Lewica razem
6 – Partia Razem
7 – Ruch Narodowy RP
8 – Kukiz ’15
9 – Wolność w Samorządzie
10 – PiS
Z takimi numerami będą listy wyborcze wymienionych komitetów nie tylko w wyborach do sejmików ale także w wyborach do rad powiatów i do rad gmin. Tymczasem karty do głosowania w wyborach samorządowych muszą być wydrukowane nie później niż 18 października. Wykonanie tych kart oraz ich dostarczenie obwodowym komisjom wyborczym, które przeprowadzą głosowania należy do marszałka województwa a w przypadku wyborów do sejmiku województwa do starosty, w przypadku wyborów do rady powiatu oraz do wójta, burmistrza i prezydenta miasta, w przypadku wyboru do rad gmin i na te wymienione wcześniej funkcje.
Zapakowane karty do głosowania muszą być dostarczone do obwodów w przeddzień wyborów. Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury PKW przypomina, że każdy wyborca otrzyma w dniu wyborów 4 karty do głosowania. Jak oddać ważny głos? Jak szybko uda się podać wyniki głosowania po pierwszej turze?
Dziś naszym ekspertem jest dr Maciej Nawacki z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie, którego pytamy o rolę samorządu powiatowego. Czym różnią się powiaty ziemskie od miast na prawach powiatu?
Posłuchaj audycji Pytania o samorząd
Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio