Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Badali dramatyczne losy Niemców w powojennej Polsce

Konferencja naukowców na UWM w Olsztynie, fot. A.Skrago

Jak wyglądała rzeczywistość mniejszości niemieckiej po drugiej wojnie światowej – rozmawiają o tym naukowcy z całej Polski podczas konferencji w olsztyńskim Kortowie. Po 1945 roku na tzw ziemiach odzyskanych pozostało kilkaset tysięcy rdzennych mieszkańców. Ich losy często były dramatyczne.

Wielu Niemców w powojennej Polsce mimo nawet przyjęcia obywatelstwa polskiego, spotykało się z wykluczeniem. Były to szykany w szkole i pracy z powodów językowych, nienawiść, z którą musieli sobie radzić w wielu sytuacjach.

Sytuacja zmieniła się dopiero po 1989 roku w Polsce. Wtedy zaczęły powstawać tu stowarzyszenia niemieckie. Przejawy nietolerancji są jednak obecne i dziś – uważa Michał Mateja z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Gliwicach. Część społeczeństwa wciąż uważa, że wszyscy Niemcy mieli wyjechać po wojnie z Polski, stąd niechęć do nich.

Antropolodzy, historycy, politolodzy i socjolodzy prowadzili badania dotyczące mniejszości niemieckiej – wyniki zaprezentowali podczas konferencji w Olsztynie.

Konferencja naukowców na UWM w Olsztynie, fot. A.Skrago

Słuchacze na konferencji naukowców na UWM w Olsztynie, fot. A.Skrago

Konferencja naukowców na UWM w Olsztynie, fot. A.Skrago

A.Skrago/asocha

Więcej w Niemcy, Michał Mateja z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej
Straż graniczna odzyskała skradzione w Niemczech bmw. Warte 100 tysięcy złotych auto próbował przewieźć przez granicę Białorusin

Na polsko-rosyjskim przejściu w Gołdapi strażnicy graniczni odzyskali warte 100 tysięcy złotych osobowe bmw. Pojazd został skradziony na terytorium Niemiec przez 35-letniego obywatela Białorusi. Już w...

Zamknij
RadioOlsztynTV