Jak kiedyś pracowało się w Olsztynie?
„Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii rzemiosła 1474-1950” – to druga publikacja, dotycząca statutów i historycznych dokumentów, regulujących życie mieszkańców miasta od najdawniejszych czasów do połowy XX wieku. Tym razem badacze skupili się na statutach sankcjonujących pracę cechów i rzemiośle.
Doktor Danuta Bogdan, redaktor naukowy wydania, wyjaśnia, że jest to wybór źródeł dotyczących tej właśnie dziedziny. Rzemiosło od czasów średniowiecza było, obok rolnictwa, podstawowym zajęciem mieszkańców Olsztyna i wymagało pewnego uregulowania. Dzięki niemieckiemu historiografowi Hugonowi Bonkowi zachowało się wiele przedrukowanych dokumentów tego typu – wyjaśnia.
Książka zawiera przetłumaczone ze średniowiecznego i nowożytnego języka niemieckiego regulacje dotyczące różnych grup wytwórców. Została wydana wspólnie przez Archiwum Państwowe w Olsztynie i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Pierwsza publikacja z tej serii, pt. „Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii miasta 1353–1949”, została wydana w 2015 roku. OBN planuje kontynuację serii. Kolejna książka ma dotyczyć dokumentów związanych z handlem i przemysłem.
(dwojcie/kpias)