Trenerzy o podziale dyscyplin sportowych
Zmiana finansowania polskiego sportu i zasad szkolenia młodzieży – taki jest pomysł Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy, która wprowadziła podział dyscyplin na cztery grupy.
Wszystko po to, aby reprezentacja Polski jak najlepiej wypadła podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku i na letnich w Rio de Janeiro dwa lata później.
Ostatnia grupa może liczyć na najmniejsze dofinansowanie z ministerialnych środków. Wśród dyscyplin znajdujących się w puli tak zwanej „Sportami o minimalnym znaczeniu” znalazło się między innymi taekwondo. Trener AZS-u UWM Olsztyn – Dariusz Nowicki – nie ukrywa, że spodziewał się takiego przydziału.
Nowicki
W pierwszej grupie „sportów strategicznych” znalazło się między innymi pływanie. Jakie korzyści z tego zaszczytnego miejsca będą mieli pływacy? Odpowiada trener olsztyńskiego AZS UWM – Jacek Puciło.
(przygotował Piotr Świniarski)
Podział sportów olimpijskich:
sporty strategiczne (grupa złota) – utrzymanie dotychczasowych środków; lekkoatletyka, kajakarstwo i wioślarstwo – o 10 proc. mniej środków.
- kolarstwo,
- narciarstwo,
- pływanie,
- podnoszenie ciężarów,
- zapasy,
- żeglarstwo
sporty ważne (grupa srebrna) – o 10 proc. mniej środków.
- biathlon,
- judo,
- łyżwiarstwo szybkie,
- strzelectwo sportowe,
- szermierka,
- tenis
sporty mało istotne (grupa brązowa) – o 20 proc. mniej środków.
- badminton,
- boks,
- gimnastyka,
- łucznictwo,
- tenis stołowy,
- jeździectwo
sporty o minimalnym znaczeniu (poza podium) – o 30 proc. mniej środków.
- akrobatyka sportowa,
- curling,
- golf,
- łyżwiarstwo figurowe,
- pięciobój nowoczesny,
- sporty saneczkowe,
- taekwondo,
- triathlon
gry zespołowe (grupa I) – zapewnione wysokie finansowanie.
- koszykówka,
- piłka ręczna,
- siatkówka,
- piłka nożna
gry zespołowe (grupa II) – zmniejszenie finansowanie seniorów, wsparcie ciekawych projektów szkolenia młodzieży. Finansowanie tylko rugby 7-osobowego (olimpijskiego).
- hokej na trawie,
- hokej na lodzie,
- rugby
…………………………………………….
Podział sportów nieolimpijskich:
grupa I – alpinizm, brydż sportowy, karate tradycyjne, kick boxing, sporty motorowodne i narciarstwo wodne, sporty lotnicze, sporty motorowe, szachy taekwon-do ITF – wyraźnie mniej środków, ale nadal finansowane.
grupa II – ju-jitsu, karate, karate fudokan, kulturystyka i trójbój siłowy, muaythaj (boks tajski), orientacja sportowa, sumo wu-shu – wyraźnie mniej środków, nie wiadomo, co w przyszłym roku.
grupa III – baseball i softball, bilard, kendo, korfball, kręgle, płetwonurkowanie, radioorientacja, skiboby, snooker i bilard angielski, sporty modelarskie, sporty wrotkarskie, sporty psich zaprzęgów, taniec sportowy, unihokej, warcaby, wędkarstwo – w tym roku do 50 proc. mniej środków, od przyszłego zaprzestanie finansowania.