7 rodzin w regionie zamiast pieniędzy dostaje pomoc rzeczową
Prawie 100 tysięcy rodzin na Warmii i Mazurach zostało objętych programem Rodzina 500 plus – takie są najnowsze dane urzędu wojewódzkiego w Olsztynie.
Od 1 kwietnia do samorządów wpłynęło więcej podań, część czeka jeszcze na rozpatrzenie. – Rozpatrzono 96 procent podań, co stawia województwo warmińsko-mazurskie w czołówce w kraju – podkreśla Joanna Jabłonka-Kastrau, wicedyrektor departamentu polityki społecznej. Na rozpatrzenie czeka niecałe 4 tysiące podań, głównie są to sytuacje, gdy jedno z rodziców mieszka poza Polską. W takiej sytuacji podanie trafia do marszałka, który koordynuje pomoc z zagraniczną instytucją opieki społecznej.
Pomoc rzeczowa
Z prawie 100 tysięcy rodzin już otrzymujących świadczenie, zaledwie siedem dostaje je w formie rzeczowej, a nie pieniężnej. Są to rodziny, w przypadku których było ryzyko, że wydadzą te pieniądze na inne cele, niż na potrzeby swoich dzieci. – Dlatego właśnie otrzymują pomoc rzeczową, w postaci żywności lub opłaty czynszu – mówi Marcin Jastrzębski, dyrektor wydziału polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreśla zaś, że to bardzo mały odsetek. – To, że mamy tych rodzin zaledwie siedem, świadczy o tym, że mieszkańcy województwa wiedzą, jak wydawać pieniądze na swoje dzieci i system działa, i jest w stanie wyłapać sytuacje patologiczne – dodaje wojewoda.
Pieniądze
Do tej pory rodzinom z Warmii i Mazurach, w ramach programu Rodzina 500 plus, wypłacono prawie 300 milionów złotych. Wśród beneficjentów jest m.in. pani Krystyna Mejłun, matka ośmiorga dzieci. – Otrzymuję wsparcie na pięcioro moich dzieci. I to jest poważny zastrzyk finansowy, który daje poczucie bezpieczeństwa. Nie ma takiego napięcie w rodzinie, nerwowości na punkcie pieniędzy – przyznaje pani Krystyna.
Pierwsze dziecko
Dane dotyczące realizacji programu Rodzina 500 plus na Warmii i Mazurach pokazują jednak, że społeczeństwo Warmii i Mazur boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Spośród prawie 100 tysięcy rodzin objętych wsparciem, blisko 70 tysięcy dostaje pieniądze już na pierwsze dziecko, a to oznacza, że ich miesięczne dochody są mniejsze, niż 800 złotych na jedną osobę w rodzinie.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
(apie/bsc)