Elbląg, Aktualności
35. rocznica brutalnej pacyfikacji protestu internowanych w Kwidzynie. Wśród pobitych byli działacze Solidarności z Olsztyna i Elbląga
35 lat temu, 14 sierpnia 1982 r. w Kwidzyniu milicja i straż więzienna przeprowadziły wyjątkowo brutalną pacyfikację obozu internowania dla członkowie Solidarności. Pobito ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń.
Bezpośrednim powodem był protest podjęty przez internowanych przeciwko niewpuszczeniu do ośrodka ich rodzin w dniu odwiedzin. Pacyfikacja trwała kilka godzin. Internowani byli polewani wodą, bici pałkami, kopani i szczuci psami. Po wyparciu z placu protestujący zostali zapędzeni przez funkcjonariuszy do pawilonów, w których rozegrał się dalszy ciąg bestialskiej akcji.
Według relacji świadków kilkunastoosobowe grupy uzbrojonych funkcjonariuszy pod dowództwem oficera wchodziły do cel i ponownie biły internowanych ubliżając im i każąc niszczyć plakaty związkowe i symbole religijne.
Wstrząsające informacje o brutalnej pacyfikacji szybko przedostały się do opinii publicznej w kraju, a dzięki Radiu Wolna Europa wiedziano o niej także za granicą. Do Kwidzyna przybyli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Prymasa Polski.
Kilku internowanych, dotkliwie pobitych 14 sierpnia, oskarżonych zostało przez Prokuraturę Wojewódzką w Elblągu o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej i skazanych na karę pozbawienia wolności.
Tragedia, która rozegrała się 35 lat temu, nie była pierwszym przypadkiem znęcania się nad internowanymi przez służbę więzienną, zdarzenia takie miały miejsce m.in. 13 lutego 1982 r. w Wierzchowie Pomorskim i 25 marca tego samego roku w Iławie.
Źródło: PAP
Redakcja: A.Socha