Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

30. rocznica wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Mija 30 rocznica od awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Do katastrofy doszło 26 kwietnia 1986 roku.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu po wybuchu reaktora

Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Błąd operatora sprawił, że reaktor przegrzał się i doszło do eksplozji. Największe skażenie radioaktywne odnotowano na terenach białoruskich, ukraińskich i rosyjskich. Chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad znaczną częścią Europy, w tym także nad Polskę.

Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej

00:00 / 00:00

Wypadek jądrowy w Czarnobylu miał miejsce w reaktorze bloku energetycznego nr 4. Fot. pixabay

Briefing konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna (po lewej). Fot. S. Petryczenko

– Choć od tej pory upłynęło wiele lat, wciąż odczuwamy skutki tej tragedii. Uszkodzony czwarty blok nadal wymaga zabezpieczenia. Istotnej pomocy Ukrainie w tej kwestii udziela Międzynarodowa Wspólnota, w tym Polska – mówił w czasie briefingu konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn.

00:00 / 00:00

Według ukraińskich danych,  w katastrofie poszkodowanych zostało około 2 milionów osób.

Elektrownia w Czarnobylu leży w pobliżu miasta Prypeć, które do dziś jest strefą zamkniętą. Fot. Wikipedia

W nocy z 28 na 29 kwietnia zapadła decyzja o podaniu polskim dzieciom płynu Lugola, który miał pomóc zniwelować negatywne skutki napromieniowania. Po pewnym czasie od katastrofy, w Polsce odnotowano wzrost zachorowalności na tarczycę.

Elektrownia w Czarnobylu leży w pobliżu miasta Prypeć, które do jest strefą zamkniętą. Fot. pixabay

Endokrynolog z Białegostoku doktor Anna Zonenberg uważa, że wzrost wykrywalności tych chorób w dużym stopniu wiązał także z wprowadzeniem w diagnostyce aparatu USG. Ogromne znaczenia miał także fakt, że w Polsce nie zawsze sól była jodowana. Obowiązek jodowania zlikwidowano w 1980 roku, a przywrócono w 1997 roku i od tego momentu widoczny jest spadek liczby tzw. wól guzowatych u dzieci. Wzrósł natomiast odsetek nowych przypadków, wywołanej przez tarczycę, choroby hashimoto.

Czarnobyl – awaria elektrowni była największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Fot. Wikipedia

 

(imal/sp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w katastrofa, elektrownia, Ukraina
Kościoły Europy zbierają na Ukrainę

W niedzielę w kościołach w całej Europie odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy, o co apelował papież Franciszek. Fundusze zebrane w kościołach będą przeznaczone...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV