Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Audycje w języku ukraińskim – marzec 2025

opis

Audycje w języku ukraińskim nadajemy codziennie, również w święta, o godzinach 10.50 i 18.10. W niedzielę Magazyn Ukraiński emitowany jest o godzinie 20.30. Prezentujemy serwis informacyjny o życiu diaspory ukraińskiej na Warmii i Mazurach i w Polsce oraz wieści z samej Ukrainy.

Zamieszczamy też tłumaczenia audycji w języku polskim. Do słuchania zapraszają: Jarosława Chrunik i Hanna Wasilewska. Audycje w języku ukraińskim emitowane są z nadajnika w Miłkach koło Giżycka na 99,6 FM.

30.03.2025 – godz. 20.30 – magazyn (opis do dźwięku)

Powitanie

(-)

W połowie marca na Warmii i Mazurach odbywały się tradycyjne Regionalne Dni Szewczenkowskie. Uroczyste koncerty gościły u siebie: Kętrzyn, Olsztyn i Giżycko. Na scenę wyszli artyści z ukraińskiej  mniejszości narodowej, uchodźcy, którzy znaleźli się w Polsce wskutek pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także goście z Ukrainy, którzy przyjechali do nas z Łucka. Patronem medialnym obchodów było Radio Olsztyn. Na koncercie w Olsztynie był Sergiusz Petryczenko:

(-) fragment koncertu i rozmowy z widzami

(Stefan Migus, honorowy i Grzegorz Spodarek, aktualny przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce – obaj mówią o wartości poezji Szewczenki, o pojednaniu polsko-ukraińskim i o tym, że zawsze znajdzie się jakaś trzecia siła, która zechce to pojednanie zrujnować.

Karina Dwornikowa z Charkowa, inicjatorka założenia zespołu „Dwa kolory”, oraz Ołena Kułagina z Żytomierza mówią o tym, że dla nich jest to takie święto, jakiego nie miały w domu. Teraz zupełnie inaczej odczytują utwory Szewczenki niż kiedyś.

Artyści z Ukrainy wyrażają się ciepło zarówno o organizatorach koncertów, jak i o publiczności)

(-)

(-) Felieton Stefana Migusa

W piątek Olsztyn odwiedził podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Szeptycki, aby porozmawiać z przedstawicielami ukraińskiej oświaty o ich problemach. Najbardziej palącym okazał się brak podręczników, natomiast dla uchodźców problemem jest brak zorganizowanego procesu nauczania dzieci języka ojczystego.

Dyrektorka szkoły w Bartoszycach Lubomira Tchórz opowiedziała o Dniu Szewczenkowskim w swojej placówce, a dyrektorka szkoły w Górowie Maria Olga Sycz podzieliła się informacją o tym, że od 28 marca 2025 ZSzUJN oficjalnie nosi imię Mirona Sycza.

Informacja o warsztatach pisankarskich i jarmarku wielkanocnym w Sali Parafialnej w Olsztynie. W tym roku w Olsztynie odbędzie się I Konkurs Pisankarski, na który pisanki można dostarczyć do 6 kwietnia.

 (-)

Historia, opowiedziana przez artystkę z Łucka Ałłę Opejdę (która wystąpiła na tegorocznych koncertach Szewczenkowskich): na wyspie Edipsos w Grecji jest maleńki, bardzo stary klasztor, w którym znajduje się ikona św. Jerzego. Pielgrzymują do niej ludzie walki – żołnierze, którzy zostali ranni i nie mogą się wyleczyć, bliscy tych, którzy zaginęli bez wieści… Tam często dochodzi do rzeczy niezwykłych. Podczas wyprawy grupy, w której była Ałła Opejda, również zdarzyła się podobna historia – po odwiedzinach klasztoru i modlitwie matki przed ikoną św. Jerzego następnego dnia nadeszła informacja, że syn (żołnierz, o którym od dawna nie było żadnej wieści) żyje i właśnie wrócił z niewoli.

 (-)

Pożegnanie

02.03.2025 – godz. 20.30 – magazyn (opis do dźwięku)

15 lutego w szkole ukraińskiej w Górowie Iławeckim odbyło się zebranie z rodzicami. Tam zawsze jest to święto. Przybywają zaproszeni goście; przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, różnych instytucji. Po ogólnym podsumowaniu goście mają możliwość zabrania głosu, dalej jest koncert w wykonaniu uczniów, a na koniec dla rodziców organizowana jest zabawa – jak za dawnych lat – przy ukraińskiej muzyce na żywo. Dla tych, którzy przyjechali z daleka (przede wszystkim z Ukrainy) zapewniony jest nocleg w internacie.

(-)

Po raz pierwszy szkołę odwiedził ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar, który rozpoczyna swoją misję w kraju nad Wisłą. Towarzyszyli mu pracownicy ambasady i konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodystyj. Niestety, ambasador nie mógł zostać na uroczystości do końca.

(-)

W górowskiej szkole dbają o potrzeby duchowe uczniów, a są to głównie grekokatolicy, nikogo więc nie zdziwiła obecność ks. biskupa Arkadiusza Trochanowskiego.

(-)

O wyjątkowym formacie „wywiadówki” w górowskiej szkole mówił poseł na Sejm Janusz Cichoń, wieloletni przyjaciel Mirona Sycza.

(-)

Posłów było dwoje, swoje wystąpienie posłanka Katarzyna Król zaczęła po ukraińsku.

(-)

Ósmoklasista Artem i jego mama Oksana pochodzą z Ukrainy, o tej szkole dowiedzieli się zupełnie niedawno. Wydarzenie zrobiło na nich duże wrażenie, zwłaszcza to, że Ukraińcy i Polacy tak harmonijnie ze sobą potrafią ze sobą współistnieć i szanować się nawzajem.

(-)

17 lutego Olsztyn odwiedziła delegacja Równego (Ukraina). Goście odwiedzili w Olsztynie dwa szpitale, szczególnie interesowały ich oddziały rehabilitacyjne – z frontu wracają i będą wracali żołnierze, potrzebujący rehabilitacji. Następnie włodarze miast (Olsztyna – Robert Szewczyk i Równego – Wiktor Szakyrzian) podpisali umowę o partnerstwie i współpracy. Rozmowa z Wiktorem Szakyrzianem:

– podobieństwa, łączące nasze miasta;

– czego dotyczy umowa;

– jak się żyje pod ostrzałami;

(-)

W trzecią rocznicę wielkiej wojny w Ukrainie na całym świecie odbywały się różne wydarzenia, demonstrujące wsparcie narodowi ukraińskiemu. W Olsztynie także odbył się koncert, poświęcony bohaterom Ukrainy – tym, którzy nadal walczą i tym, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Nie zapomniano też o wolontariuszach, którzy czasami dokonują rzeczy niemożliwych, żeby pomoc ZSU czy cywilnym mieszkańcom.

(-) fragment koncertu

Stanowisko Ukraińców w sprawie napięć na linii Wołodymyr Zełenski – Donald Trump jest jasne. Nawet polityczni przeciwnicy prezydenta Ukrainy wspierają go, ponieważ jak tłumaczą – nikt nie ma prawa uderzać w Ukrainę i jej przywódcę, gdy kraj zmaga się z krwawą rosyjską agresją.
Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski:

(-) korespondencja w języku polskim

W Londynie szczyt w sprawie Ukrainy. Liderzy europejskich krajów oraz Kanady szukać będą wyjścia z kryzysu: załamania relacji między Kijowem i Waszyngtonem i widmem wycofania amerykańskiego wsparcia. W spotkaniu wezmą udział między innymi: prezydent Ukrainy, szefowa KE, szef NATO oraz liderzy Francji, Włoch, Niemiec i Polski:
(-) korespondencja w języku polskim
Zaplanowane pierwotnie na dziś spotkanie premiera Starmera z prezydentem Zełeńskim na Downing Street odbyło się wczoraj. Wczoraj też Brytyjczycy udzielili Ukraińcom pożyczki na ponad dwa miliardy funtów.

(-)

Komentarz Stefana Migusa (wolta Donalda Trumpa)

01.03.2025 – godz.10.50 (opis do dźwięku)

 

 

Więcej w audycja
opis
Czym się skończy deregulacja gospodarki? Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Wojna w Ukrainie, nowy program mieszkaniowy i  zapowiadana przez premiera Donalda Tuska deregulacja gospodarki -  to tematy dzisiejszej audycji My Wy Oni. Czy Donald Trump ma...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV