Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
20 lat Polski w Unii Europejskiej. „Bez niej rozwój regionu byłby trudny”
20 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP.
Do Unii Europejskiej wstąpiliśmy wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i Węgrami.
Łączny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej wyniósł 161 miliardów 600 milionów euro netto – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Tyle Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich przez ostatnie 20 lat. Ponad połowę finansowania przekazano w ramach polityki spójności.
Dla władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wejście do Unii Europejskiej było sporym wyzwaniem, do którego samorządowcy przygotowywali się na długo przed akcesją.
Istotną rolę odegrały nasze wcześniejsze kontakty i umowy o współpracy partnerskiej podpisane z innymi regionami funkcjonującymi w Unii Europejskiej. Ważną rolę odegrały też porozumienia podpisane przez poszczególne gminy i powiaty ze swoimi odpowiednikami w krajach unijnych. Tam zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia i przecieraliśmy szlak
– podkreślił Andrzej Ryński, który w 2004 roku był marszałkiem regionu.
Senator Gustaw Marek Brzezin, który w latach 2014-2023 był marszałkiem województwa zauważył, że bardzo szybko opanowaliśmy sztukę wykorzystywania unijnych pieniędzy i z ucznia staliśmy się nauczycielem.
Jako marszałek pokazałem zagospodarowanie jeziora Krzywego w Olsztynie. To doskonała unijna inwestycja. Francuska delegacja samorządowa i obywatelska miała dużo pytań i była tym bardzo zainteresowana. Chcieli przenieść ten projekt do siebie. My uczyliśmy się samorządności od Francuzów, a oni po latach przyjechali do nas na praktykę, jak można wykorzystać unijne środki
– dodał
Jacek Protas marszałek województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2006-2014, a obecnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej dodał, że bez pieniędzy z polityki spójności nasz region nie mógłby się szybko rozwijać.
Bez tych środków, bez tych programów trudno byłoby sobie wyobrazić rozwój naszego regionu, ale to nie wszystko. Dziś widzimy, że Komisja Europejska i Unia Europejska powinny przestawić środek ciężkości i swoje spojrzenie mocno skierować na Wschód
– podsumował.
Bardzo pozytywnie ocenia 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej unijna komisarz odpowiedzialna z Politykę Spójności i Reformy Elisa Ferreira. W wywiadzie udzielonym Radiu Olsztyn zaznaczyła jak ważna jest obecność naszego kraju w unijnych strukturach.
Warmia i Mazury tylko z polityki spójności na Regionalne Programy Operacyjne w latach 2006-2020, otrzymał z Brukseli ponad 3 miliardy euro. W obecnej perspektywie na lata 2021 -2027 na program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur przeznaczono rekordową kwotę miliard 800 tysięcy euro.
Posłuchaj wypowiedzi
20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas! 🇵🇱🇪🇺 – Prezydent @AndrzejDuda. pic.twitter.com/ZG682P6oF6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 30, 2024
Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta.🇵🇱🇪🇺
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 1, 2024
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski/ K. Grabowska/ A.Skrago