Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

16. rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem przeszła do historii

Fot. D. Grzymska

Około 200 rekonstruktorów odtworzyło Bitwę pod Heilsbergiem z 1807 roku. Po raz 16. w Lidzbarku Warmińskim odbył się festiwal napoleoński.

Do Lidzbarka Warmińskiego zjechało około 200 rekonstruktorów z Polski i zagranicy. Odegrali epizod z bitwy, w której w rzeczywistości walczyło po obu stronach około 140 tysięcy żołnierzy i która trwała cały dzień. Zakończyła się zwycięstwem obozu rosyjsko-pruskiego, ale de facto było to preludium do późniejszego zwycięstwa Francuzów.

Na wzgórzu obok term stanęły obozy żołnierzy – rekonstruktorów, ale także kramiki z rękodziełem i żywnością. Po zakończonej bitwie odbyły się koncerty, konkurencje sportowe i potańcówka.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Do Lidzbarka zjechali rekonstruktorzy z całej Polski, w tym odgrywający cesarza Napoleona Bonaparte – Piotr Zawada z Gdańska, który – jak mówi – zawsze chciał zostać żołnierzem.

00:00 / 00:00

Wśród rekonstruktorów nie zabrakło pasjonatów epoki napoleońskiej z naszego regionu. Wśród nich był Grzegorz Adamowicz, rzecznik szpitala dziecięcego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

W armii Napoleona walczyli Polacy, którzy mieli nadzieję na odzyskanie niepodległości. Aspiracje te zostały częściowo zrealizowane po podpisaniu traktatów w Tylży zawartych między Francją, Rosją i Prusami. Zostało utworzone wówczas Księstwo Warszawskie, jako państwo niepodległe, w sojuszu z Francją.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Lidzbark Warmiński, rekonstrukcja
Wojska napoleońskie w Lidzbarku Warmińskim. W sobotę inscenizacja bitwy

W Lidzbarku Warmińskim rozpoczyna się dziś festiwal historyczny, którego kulminacją będzie rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, którą wojska Napoleona Bonapartego w 1807 roku stoczyły z wojskami rosyjsko-pruskimi....

Zamknij
RadioOlsztynTV