Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojska napoleońskie w Lidzbarku Warmińskim. W sobotę inscenizacja bitwy

Fot. R. Alchimowicz

W Lidzbarku Warmińskim rozpoczyna się dziś festiwal historyczny, którego kulminacją będzie rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, którą wojska Napoleona Bonapartego w 1807 roku stoczyły z wojskami rosyjsko-pruskimi.

Udział w bitwie zapowiedziało 200 rekonstruktorów.

Heilsberg to dawna nazwa Lidzbarka Warmińskiego. 10 czerwca 1807 roku w pobliżu miasta doszło do bitwy wojsk napoleońskich z wojskami rosyjsko-pruskimi. Bitwa była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 – 1807), a pod względem liczebności wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski. Z powodu rangi tej bitwy jest ona uwieczniona na paryskim łuku triumfalnym.

Rekonstrukcja i towarzyszące jej wydarzenia będą łączyć tradycję z historią tak, by każdy mógł przenieść się w czasie do początków XIX wieku i poczuć się jak żołnierz epoki napoleońskiej

– powiedziała Izabela Treutle z Lidzbarskiego Domu Kultury, który organizuje festiwal. Dodała, że w tym roku oprócz rekonstrukcji zaplanowano różnorodne spotkania artystyczne i edukacyjne.

Obozowi wojskowemu towarzyszyć będą stoiska wystawców i rzemieślników, a przed główną rekonstrukcją widzowie obejrzą pokaz historycznej musztry. Na specjalnie przygotowanych polach ścierać się będą rekonstruktorzy w różnych formacjach: piechoty, konnicy i artylerii. W tym roku poznamy także nieco dokładniej codzienne życie obozowe, odwiedzimy pralnię i kantynę, będziemy świadkami konkursu strzeleckiego i rywalizacji sportowej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne. Będzie można także wziąć udział w warsztatach wzornictwa warmińskiego

– wymieniła Treutle.

Pierwsze, piątkowe, wydarzenie imprezy nie będzie miało wojskowego charakteru. W Oranżerii Kultury zaplanowano prelekcję „Kolory Paryża” o historii makijażu i kosmetyków kolorowych na sto lat przed wynalezieniem tuszu do rzęs.

Sobotnie wydarzenia jarmarku będą się odbywać przy Termach Warmińskich, początek od godziny 10. Rekonstrukcja bitwy rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa godzinę. Po bitwie będzie ognisko i potańcówka oraz koncerty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska /PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, Heilsberg, bitwa, wojska napoleońskie
Znamy laureatów konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2023”. [ZDJĘCIA]

Ponad 200 artystów wystąpiło w amfiteatrze w Lidzbarku Warmińskim podczas regionalnego finału konkursu „Jawor – źródeł kultury 2023”. Laureaci będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim,...

Zamknij
RadioOlsztynTV