Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Znamy zwycięzców XVII Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego
Chór Dziewczęcy Cantabile Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie z Grand Prix XVII Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego. Zwycięzca jest tylko jeden, ale decyzją jury aż 5 z 7 występujących zespołów otrzymało złote dyplomy. Dwa pozostałe – dyplomy srebrne.
– Świadczy to o bardzo wysokim poziomie tegorocznego festiwalu – powiedziała Radiu Olsztyn Barbara Rytwińska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Jesteśmy wszyscy zauroczeni i zachwyceni działalnością chóru Cantabile i prezentacją konkursową. Sięgają do literatury bardzo trudnej wykonawczo. Literatury chóralnej, wielkich kompozytorów.
Barbara Rytwińska, która jest organizatorką festiwalu, przypomina, że wydarzenie jest promocją twórczości Feliksa Nowowiejskiego.
Był autorem Hymnu Warmińskiego. Z tej pieśni wybrany został hejnał Olsztyna. Temu służy festiwal i dlatego od początku ma on formułę wokalno-instrumentalną.
Festiwal „O Warmio moja miła” jest promocją twórczości Feliksa Nowowiejskiego. Każdy z występujących zespołów musiał przygotować swoją wersję Hymnu Warmińskiego.
Wszyscy artyści wykazali się bardzo przemyślaną aranżacją. Były to wykonania bardzo ciekawe, różniące się od siebie, oczywiście
– dodała konferansjerka festiwalu Agnieszka Chmielińska.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie, zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Skomponował m.in. oratorium „Quo vadis”, hymn „O Warmio moja miła!” czy muzykę do „Roty” Marii Konopnickiej. Na Warmii Nowowiejski związany był nie tylko z Barczewem, ale i Olsztynem, gdzie jego rodzina przeprowadziła się w 1893 r. oraz ze Świętą Lipką – tu działała jezuicka szkoła muzyczna, do której Nowowiejski dostał się na naukę, ponieważ jako 10-latek skomponował suitę fortepianową zatytułowaną „Łatwe tańce klasyczne i współczesne”. W Świętej Lipce Nowowiejski uczył się gry na organach, na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli i waltorni. Kompozytor był też organistą w olsztyńskiej katedrze.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski