Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Janusz Kupcewicz, wybitny piłkarz reprezentacji Polski

Fot. archiwum prywatne

W wieku 66 lat zmarł Janusz Kupcewicz, były pomocnik piłkarskiej reprezentacji Polski. Był uznawany za jednego z najlepszych rozgrywających w historii.

Uczestniczył w mistrzostwach świata w 1978 i 1982 roku. Na drugim z mundiali wraz z kadrą zajął trzecie miejsce. Polacy wygrali wtedy 3:2, a trzecią bramkę dla biało-czerwonych zdobył Kupcewicz sprytnym strzałem w krótki róg z rzutu wolnego.

Janusz Kupcewicz urodził się 9 grudnia 1955 roku w Gdańsku. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Olsztynie – najpierw w Warmii Olsztyn, następnie w OKS-ie OZOS Olsztyn, czyli dzisiejszym Stomilu. O swoich związkach ze stolicą Warmii i Mazur przypominał również na antenie Radia Olsztyn.

00:00 / 00:00

Olsztyn zawsze darzę sentymentem, mam tu dużo przyjaciół, z którymi grałem jeszcze w dawnym OZOS-ie, późniejszym Stomilu Olsztyn, w Warmii Olsztyn zaczynałem. Całe młodzieńcze lata spędziłem tutaj, aż do szkoły średniej, którą skończyłem w technikum kolejowym. Sentyment zawsze będę miał do Olsztyna, bo jednak tyle lat spędzić i się wychować. Wychowałem się w Olsztynie, taka jest prawda.

– Utalentowany zawodnik i dusza człowiek – tak zmarłego Janusza Kupcewicza wspomina były piłkarz i trener Jerzy Budziłek.

Graliśmy razem w Stomilu Olsztyn. Był to naprawdę utalentowany zawodnik, grał w reprezentacjach juniorskich Polski, a także na mistrzostwach świata. Utalentowany piłkarz i to wyrażał na boisku. Jeśli chodzi o takie kontakty osobiste, to był to dusza człowiek. Zawsze się z nim dobrze współpracowało, dobrze się z nim grało.

00:00 / 00:00

W ekstraklasie debiutował w 1974 roku w Arce Gdynia, potem grał w Lechu Poznań, z którym w 1983 roku zdobył mistrzostwo Polski.

W latach 1983-85 był zawodnikiem francuskiego Saint-Etienne, a później występował jeszcze w greckiej Larissie, Lechii Gdańsk i tureckim Adanasporze, gdzie w 1989 roku zakończył karierę piłkarską.

W reprezentacji Polski rozegrał 20 meczów w latach 1976-83, zdobywając pięć bramek.

Jako trener pracował z reprezentacją Polski futsalu (1993-94), w Lechii Gdańsk (1995) oraz był asystentem selekcjonera reprezentacji młodzieżowej (1999-2001).

Pod koniec życia pracował jako trener Raduni Stężyca w województwie pomorskim i nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni Chyloni.

.

Autor: B. Gajlewska / M. Świniarski / K. Kantor / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w piłka nożna
Przygotowania do sezonu. Sparingi piłkarskich drużyn z regionu

Drugoligowy Stomil Olsztyn wygrał 3:1 towarzyskie spotkanie z Arką Gdynia. Dwie bramki dla biało-niebieskich zdobył Piotr Kurbiel, a jedną - Maciej Spychała. Dotychczasowy bilans Stomilu w...

Zamknij
RadioOlsztynTV