Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zima w listopadzie. To zła informacja dla rolników, którzy jeszcze nie zebrali wszystkich plonów

fot. Przemysław Getka

Po raz pierwszy od lat mamy w listopadzie zimową aurę. Niesie to ze sobą pewne plusy, ale też utrudnienia.

Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna odbierają aktualną pogodę.

00:00 / 00:00

– Bardzo dobrze, że już spadł śnieg – podkreśla natomiast Jan Dziadkiewicz, sadownik z Sętala w gminie Dywity. To daje roślinom dodatkową ochronę.

Śnieg powinien być. On zawsze zmniejsza przenikanie niskich temperatur w głąb gleby. To jest pewnego rodzaju zabezpieczenie, to jest ochrona, poduszka, która zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem.

00:00 / 00:00

Odzwyczailiśmy się od zimy w listopadzie, w ostatnich latach mróz i śnieg mieliśmy dużo później, odzwyczaili się także rolnicy. – Na Warmii i Mazurach nie wszystkie plony zostały zebrane – mówi Agnieszka Sołtysiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Rolnicy czekali, a tak naprawdę to przedłużali zbiory kukurydzy, dlatego że chcieli otrzymać suchsze nasiona, z mniejszą ilością wilgoci. Miejmy nadzieję, że ten śnieg zejdzie i rolnicy będą musieli sobie poradzić, żeby zebrać pozostałe na polach płody rolne.

00:00 / 00:00

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że to najzimniejszy listopad w regionie od lat, z wyjątkową o tej porze roku zimową aurą, która ma się utrzymać się w najbliższych dniach.

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w mróz, rolnictwo, rolnicy, utrudnienia, listopad, płody rolne, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Nie bądźmy obojętni. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie

Zimowa aura stwarza zagrożenie dla osób starszych, samotnych i bezdomnych. Służby apelują, by reagować w przypadku, gdy podejrzewamy, że komuś mogłoby grozić wychłodzenie organizmu. Takie przypadki...

Zamknij
RadioOlsztynTV