Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zespół dziecięcy lub młodzieżowy

  1. Burśtynki
  2. Dzieci Ziemi Iławskiej
  3. Fest Kapela
  4. Lilia

Burśtynki

[niekompletne zgłoszenie – brak zdjęcia]

Ludowy zespół kurpiowski. Został założony w SP w Klonie z inicjatywy dyrektora szkoły p. Marzeny Błaszczak w kwietniu 2004 r., tuż przed obchodami 350-lecia wsi Klon. Nazwę przyjął od bursztynu, który był cennym materiał wydobywanym niegdyś na terenach Puszczy Zielonej regionu kurpiowskiego. Opiekunem zespołu od 2009 r. jest Elżbieta Kulas. Od 5 lat do repertuaru zespołu włączono pieni i tańce mazurskie. Zespołowi akompaniuje na starodawnym instrumencie zwanym „pedałówką” pan Jan Kania, pochodzący z Lipnik koło Kadzidła.

Osiągnięcia

  • II miejsce w Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu w 2006 r.
  • II miejsce w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce 2008 r.
  • I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Widowisk „Darcie Pierza” w Lelisie
  • I, II III i wyróżnienia w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

Utwory

Dzieci Ziemi Iławskiej

„Dzieci Ziemi Iławskiej”, to dziecięcy  zespół  folklorystyczny działający  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie od 01.06.2009 r. Jego założycielem jest Grażyna Piękos – dyrektor GOK Laseczno. Grupę tworzą uczniowie ze szkół gminnych w wieku 5-14 lat. Obecnie, po przejściu do średnich szkół i na studia najstarszych członków Dzieci Ziemi Iławskiej, zespół budowany jest z najmłodszych adeptów tańca i śpiewu, których liczba sięga 20 osób. Od chwili założenia (w ramach programu „Działaj lokalnie” ) Dzieci Ziemi Iławskiej wystąpiły dziesięciokrotnie na Spotkaniach z Folklorem w Szałkowie (2009-2019) dzieląc scenę z uznanymi zespołami folklorystycznymi z terenu Warmii i Mazur, jak „Dąbrówno”, „Ostródzianie” czy „Perła Warmii”.

Oprócz występów lokalnych, gminnych zespół uczestniczył kilkukrotnie w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Kurzętniku, na „Kurlantce” w Stawigudzie, w koncertach plenerowych w Giżycku,  Stegnie, Jantarze i Krynicy Morskiej. Dzieci Ziemi Iławskiej występowały też na Wojewódzkich Dożynkach w Olsztynku, reprezentując gminę Iława.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory folkloru Warmii i Mazur oraz innych regionów kraju, utwory własne, np. „Lasecznianka”, „Hej chłopaku, hej dziewczynko” (autor – Grażyna Piękos), a także popularne pieśni i tańce okolicznościowe. Próby odbywają się cyklicznie.

Osiągnięcia

  •  2011 – Nagroda Specjalna Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich – „Dzieci Ziemi Iławskiej” z Laseczna w podczas XIV Spotkań z Folklorem w Szałkowie.
  • 2012 –  II miejsce „Dzieci Ziemi Iławskiej” w Jubileuszowym XV „Spotkaniach z Folklorem” w Szałkowie
  • 2013 – Nagroda Publiczności. Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich ufundował nagrodę.
  • 2017 – za Promocję Kultury gminy Iława i kultywowanie tradycji ludowej w roku 2016 podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2017 r.
  • 2019 – Wyróżnienie za promocję kultury w gminie Iława i kultywowanie tradycji ludowej w 2018 roku podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2019 r.
  • 2020- Podziękowanie  za kultywowanie, upowszechnianie tradycji ludowej i promocję Gminy Iława w 2019 roku podczas Gminnej Gali Sportu i Kultury w 2020 r.

„Żytko warmińskie”


Fest Kapela

Kapelę tworzy 2 wokalistów: Rozalia Kaczmarczyk i Aleksander Kaczyński; 3 skrzypków: Diana Stencel, Kacper Szydlik, Aurelia Kulas; harmonista Dawid Rolka. Wszyscy członkowie uczestniczą w wielu imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym oraz w przeglądach i festiwalach regionalnych, popularyzują folklor regionu kurpiowskiego w jego autentycznej postaci: z instrumentami, dbałością o repertuar, z zachowaniem regionalnego stroju.

Osiągnięcia

  • I miejsce w 43. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie w kat. Mistrz i uczeń (Rozalia Kaczmarczyk i Dawid Rolka). Będą reprezentować województwo na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

„A na polu sosna”

„Tam pod boram”

Lilia

Kapela nawiązuje do tradycji cymbalistów wileńskich, którzy tworzyli w Stradunach i Nowej Wsi Ełckiej. Patronuje jej Stowarzyszenie Zacheusz, zaś kierownikiem jest Przemysław Stępkowski, który kieruje Akademią Małego Muzykanta w Ełku.

Osiągnięcia

  • III nagroda w Przeglądzie „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim w 2018 r.
  • I nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Muzyków Ludowych w Jezioranach w 2019 r.
  • wyróżnienie na Przeglądzie Cymbalistów w Rzeszowie w kategorii kapele w 2020 r.

„Polka”

„Czerwone jagody”

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zespół folklorystyczny

Zespół folklorystyczny: Kupalinka Kurpie z Rozóg Reszelanie Warmińska Kuźnia Zarażeni Folkiem Kupalinka Duet śpiewaczy "Kupalinka" z Sępopola istnieje od 2013 r. Najpierw jako zespół Siostry Subotowicz,...

Zamknij
RadioOlsztynTV