Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł współtwórca Skaldów Jacek Zieliński

Fot. P. Kamionka/REPORTER

Nie żyje Jacek Zieliński, muzyk, współtwórca zespołu Skaldowie. Informację o śmierci przekazała Piwnica pod Baranami, z którą współpracował. Miał 77 lat.

Zmarł Jacek Zieliński, wielki polski artysta – współtwórca Skaldów – ale również nasz wielki Przyjaciel i kompozytor

– czytamy na facebookowym profilu Piwnicy pod Baranami.

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 roku w Krakowie. Związany z muzyką od najmłodszych lat – ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a później studiował w klasie altówki w WSM w Krakowie. Znakomity wokalista, skrzypek, trębacz oraz kompozytor i aranżer zespołu Skaldowie, z którym występuje od przeszło 55 lat. W tym czasie nagrał z grupą kilkanaście płyt, wziął też udział jako kompozytor i muzyk w nagraniach innych artystów m.in: Brathanków, Ewy Wnuk, Barbary Szczepańskiej „Judyty”, Haliny Wyrodek i Elżbiety Wojnowskiej, a także angielskiej wokalistki Shushy.

Na początku lat 80. zrealizował w Piwnicy pod Baranami entuzjastycznie przyjęty przez publiczność spektakl „Pieśń nad pieśniami, czyli Ballada człowieka o miłości” do tekstów Wiesława Dymnego. Płytę w 2011 roku wydało Polskie Radio w Warszawie, a ostatni album wyłącznie z własnymi kompozycjami „Taki blues” wydał w 2019 roku.

29 czerwca 2006 r. Jacek Zieliński został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 14 stycznia 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Redakcja: M. Rutynowski za IAR/Radio Kraków

Więcej w śmierć, Jacek Zieliński
Tragedia w Olsztynie. Nie żyje kobieta

Tragedia w Olsztynie. Na osiedlu Nagórki przy ulicy Barcza przed jednym z wieżowców znaleziono leżącą kobietę. Świadkowie natychmiast zawiadomili policję. - Mundurowi podjęli akcję reanimacyjną. Przekazali...

Zamknij
RadioOlsztynTV