Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Miłość do biało-czerwonej”. Praktyczna lekcja patriotyzmu w olsztyńskiej szkole

Fot. P. Getka

Jak poprawnie złożyć biało-czerwoną flagę? Kilkuset uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Olsztynie oraz nauczyciele i rodzice uczestniczyli w nietypowym wydarzeniu.

Uczniowie wyjaśniali też, jak należy składać flagę. Składali ją w błyskawicznym tempie – złożenie jednej flagi zajęło im zaledwie kilka sekund. Robili to w czteroosobowych drużynach.

Wydarzenie to pomysł matki jednej z uczennic szkoły, byłej posłanki Lewicy Moniki Falej, dziś reprezentującej Fundację Inicjatywa Kobiet Aktywnych.

Niejednokrotnie widziałam, jak po wielu uroczystościach, po zdejmowaniu flagi, lądowała ona w jakimś woreczku albo na ziemi w dosyć haniebny sposób. Stąd pomysł, by pokazać młodzieży, dzieciom, rodzicom i całej kadrze, jak poprawnie złożyć polską flagę

– mówiła.

Dyrektor placówki Urszula Tyllo-Jędrys zaznaczyła, że choć zadanie wydaje się proste, wcale takie nie jest, bo flagi nie można składać w dowolny sposób, a według określonych zasad. W wydarzeniu nie chodziło też jedynie o dobrą zabawę, ale przede wszystkim budowanie wśród młodego pokolenia odpowiednich postaw patriotycznych.

Uważam, że jako szkoła powinniśmy wpajać dzieciom patriotyzm, uczyć ich tego nie tylko na podstawie podręczników, artykułów, ale też w namacalny sposób

– przyznała.

Zastępca prezydenta Olsztyna Sylwia Rembiszewska-Piątek dodała, że wydarzenie poprzedziły warsztaty z umiejętności składania flagi.

Podczas warsztatów dzieci dowiadywały się dużo innych, bardzo ważnych rzeczy np. jak obchodzić się z symbolami narodowymi, jak traktować flagę nie tylko, gdy wywieszamy ją podczas świąt narodowych. Również jak należy ją składać, jak się z nią obchodzić, co na fladze powinno być, a czego nie, o czym bardzo często nie wiedzą kibice, którzy wypisują nazwy miejscowości na naszym symbolu narodowym, jakim jest flaga

– wyjaśniała.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Miłość do biało-czerwonej”. W przyszłym roku szkolnym podobne eventy mają być organizowane także w innych olsztyńskich szkołach.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w video, składanie flagi, flaga narodowa
Liderka Lewicy Bożena Przyłuska: chcemy wprowadzenia europejskiej karty praw kobiet

- Lewica nadaje kierunek dobrym zmianom w Unii Europejskiej - mówiła w Porannych Pytaniach Bożena Przyłuska, kandydatka Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu Warmia,...

Zamknij
RadioOlsztynTV