Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    Myslovitz

    Długość dźwięku samotności

  • Wkrótce

    Zalia, Piotr Rogucki

    Nie Mam Dla Ciebie Nic

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zespół folklorystyczny

Zespół folklorystyczny:

  1. Kupalinka
  2. Kurpie z Rozóg
  3. Reszelanie
  4. Warmińska Kuźnia
  5. Zarażeni Folkiem

Kupalinka

opis

Duet śpiewaczy „Kupalinka” z Sępopola istnieje od 2013 r. Najpierw jako zespół Siostry Subotowicz, występujący w składzie: Krystyna Młynarczyk i Elżbieta Rudzińska. Panie w 2015 r. wzięły udział w 38. Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie i w kategorii folkloru rekonstruowanego zdobyły I miejsce i uzyskały nominację na 50. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Niestety przed festiwalem zmarła Krystyna Młynarczyk i Elżbietą Rudzińska wystąpiła tam sama.

W 2019 r. do Elżbiety Rudzińskiej dołączyła Ałła Zarembo i w tym składzie duet również uzyskał na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie nominację do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Panie śpiewają od dzieciństwa, ponieważ w ich rodzinnych domach panowała tradycja muzykowania. Wykonują pieśni z południowej Wileńszczyzny. Elżbieta Rudzińska oraz Ałła Zarembo są też członkiniami zespołu ludowego „Warmianki Sępopolskie”, a także chóru parafialnego w Sępopolu.

Nagrania

Kurpie z Rozóg

opis

Zespół istnieje od 2010r. Od tego czasu bawi publiczność kurpiowskimi przyśpiewkami, skocznymi polkami i oberkami. Są to oryginalne melodie pochodzące z regionu Puszczy Zielonej. Repertuar oparty jest na tradycyjnych pieśniach, wykonywanych w gwarze kurpiowskiej, tańcach i widowiskach obrzędowych. Bogaty program artystyczny zespołu Kurpie cieszy się uznaniem publiczności, a także jurorów, dzięki czemu bierzemy udział w wielu prestiżowych imprezach, przeglądach i konkursach, na których zdobywamy czołowe miejsca. Wykonujemy również (w zależności od potrzeb) pieśni okolicznościowe, mazurskie a nawet biesiadne, włączając do swego repertuaru wiele melodii z różnych regionów.

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie proponuje efektowny i energiczny koncert na żywo, złożony z pięknie wykonanych artystycznych opracowań melodii ludowych i nie tylko. Skoczne polki, siarczyste oberki, frywolne przyśpiewki wykonane przy akompaniamencie harmonii pedałowej – akustycznie „żywym” instrumencie ludowym, tworzą niepowtarzalny klimat.

Osiągnięcia

  • laureaci Złotego Jelonka w XXXIII Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • I miejsce w VII Rewii Folkloru w Mińsku Mazowieckim
  • I miejsce w Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu
  • I miejsce w Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych w Ostrołęce
  • I miejsce w Orzyskich Spotkaniach Folklorystycznych w 2019 r.

„A w Rozogach ładnej wsi”

„Od kierzka do kierzka”

Reszelanie

opis

Zespół powstał w 1986 roku. Śpiewa folklor stylizowany w układzie 3-głosowym, kultywując tradycje Warmiaków i Mazurów. W repertuarze posiada przeszło 150 pieśni z różnych regionów Polski (Kraków, Lulin, Rzeszów, Zagłębiowskie, Kielce, Kurpie). Dodatkowo w repertuarze melodie z Ukrainy. Odznaczony m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej Gloria Artis” (2006 r.). Statuetka Copernicusa „Przyjaciel Warmii” 2013 r. Wyróżniony nagroda finansową ministra kultury i dziedzictwa narodowego w Warszawie (1996 r.) oraz nagrodą województwa warmińsko-mazurskiego (2011 r.). Wielokrotny laureat festiwali, przeglądów i konkursów folklorystycznych m.in. w Gdańsku, Olsztynie, Mrągowie, Jezioranach i Złotowie (nagroda ministra rolnictwa i rozwoju wsi). Trzykrotny uczestnik dożynek centralnych w Spale, dożynek wojewódzkich. Zespół koncertował poza Polską, m.in. w Rosji, Czechach, Bułgarii, Ukrainie, Francji i Łotwie.

„Kulne jabłuszko”

Odtwarzacz muzyki

„Kaletczanka”

Odtwarzacz muzyki

Warmińska Kuźnia

opis

Zespół istnieje od ponad trzech lat i składa się z 14 osób o różnym temperamencie i peselu. Mimo, że jesteśmy młodym zespołem możemy się pochwalić się kilkoma sukcesami na naszym koncie. Lecz tak naprawdę najważniejsza jest radość, którą nam daje muzyka ludowa i wspólnie spędzony czas. Oprócz tego ,że śpiewamy, tworzymy również autorskie widowiska ludowe, pisane gwarą i oparte na autentycznych zwyczajach i obrzędach (wesele warmińskie, darcie pierza, kermes itp). Staramy się, żeby nasze przedstawienia były humorystyczne, pełne śmiechu i radości , chcemy sami się bawić i bawić publiczność. Pragniemy dzielić się naszą pasją i tym co robimy, jednocześnie kultywując nasze tradycje. Muzyka ludowa to nie praca – to nasze serca i nasze dusze.

Osiągnięcia

  • 2018 III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach
  • 2019 II  miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach
  • 2019 I miejsce na Festiwalu Kultur ”U NOJU NA WARNIJI” w Gietrzwałdzie
  • 2019 solista zespołu Ryszard Borzymowski zdobył pierwsze miejsce i automatycznie kwalifikacje do Kazimierza Dolnego na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • 2020 solistka zespołu Irena Bojarska zdobyła pierwsze miejsce i automatycznie kwalifikacje do Kazimierza Dolnego na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
  • 2020 Ryszard Borzymowski zajął I miejsce na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  • 2020 solista Ryszard Borzymowski III miejsce w konkursie „Jawor –u źródeł kultury”
  • 2020 podczas XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich solista Ryszard Borzymowski zajął II miejsce, a solistki Edyta Grzybowska i Irena Bojarska miejsca III, natomiast zespół otrzymał wyróżnienie

„Dwa marsie”

„Kalina”

Zarażeni Folkiem

opis

Zespól Zarażeni Folkiem to ośmioosobowa grupa miłośników kultury, która postawiła sobie za cel przekazanie regionalizmu Warmii i Mazur poprzez inny zmieniony klimat muzyczny. Zespół bazuje na stylizowanych tekstach z terenu Warmii i Mazur. Pomysł muzyczny jest autorskim przekazem zespołu. Styl muzyczny to mieszanka kultur z terenów Polski, którą można usłyszeć. Całość brzmienia dodaje instrumenty oraz przede wszystkim wielogłosowy śpiew. Zespół powstał w 2020 r. a bazie dawnego zespołu Folk Babeczki. Patronat nad zespołem pełni PSMK Mazuria i jej kierownik Mariusz Trupacz.

Osiągnięcia

  • Emilia Babińska vel Markowska  -III miejsce w Kazimierzu Dolnym
  • Uciesne Kamratki – Emilia Markowska, Lucyna Babińska, Małgorzata Jermacz, Agnieszka Kulikowska – III miejsce w Kazimierzu

„Borowinka”

„Kołem kołem”

 

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
opis
Kapela ludowa

Baby Ruskie i promile Kapela Cymbalistów z Ełku Kapela Trzy Czwarte Morawa Rodzinna Kapela Bałdygów Śparogi Warmianki Sępopolskie Baby Ruskie i promile Zespół powstał w 2016...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV