Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: czekamy na opinie rolników dotyczące ustawy o ograniczeniu obrotu ziemią

Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Fot. Łukasz Sadlak

W Olsztynie rolnicy z Warmii i Mazur spotkali się z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa, warmińsko-mazurskiej Izby Rolniczej i prawnikami. Prawie rok temu weszła w życie ustawa ograniczająca obrót ziemią rolną. Od tej pory grunty mają być w znacznej mierze dzierżawione, a nie sprzedawane. O nowych zasadach mówił w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski.

– Konsekwentnie realizujemy założenia tej ustawy, a teraz dajemy sobie czas na analizę, przyjęcie uwag i wniosków. Przypomnijmy, że w Polsce obrót państwową ziemią nie był kontrolowany. Na początku lat 90. państwo przejęło ponad 4,7 milionów hektarów ziemi, z czego do tej pory rozdysponowano trwale ponad 3,3 miliona – wyjaśniał Zbigniew Babalski.

Dlaczego zaprzestano sprzedaży? – W ciągu ostatnich 9 lat z polskiej wsi na kupno ziemi wypłynęło prawie 20 miliardów złotych. Te pieniądze powinny być natomiast przeznaczone na rozwój i inwestycje w gospodarstwach. Właśnie dlatego dzierżawa jest dobrym rozwiązaniem, bo fundusze zostają w kieszeni rolnika – mówił wiceminister rolnictwa.

W 2016 roku sprzedano około 17 tysięcy hektarów i wydzierżawiono prawie 60 tysięcy hektarów.

Na podpis prezydenta czeka ustawa o utworzeniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Teraz w Polsce działają trzy agencje: Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Rynku Rolnego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dwie pierwsze zostaną połączone, a ostatnia będzie agencją wyłącznie płatniczą. – Zbliżamy te instytucje do rolników. Chciałbym, żeby 1 sierpnia 2017 roku zaczęły być wdrażane próbne procesy. Zaplanowaliśmy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma natomiast zacząć działać natomiast 1 września – podkreślił Zbigniew Babalski.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzierżawa, Zbigniew Babalski, obrót ziemią
Zbigniew Babalski o zmianach w ARIMR

Powstanie nowej instytucji rolnej wpłynie na zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie jest to największa agencja płatnicza w Europie. Po zapowiadanej reformie jeszcze zwiększy zakres...

Zamknij
RadioOlsztynTV