Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Zanim trafią na rynek pracy, uczą się jak przetrwać w lesie. W Olsztynie ruszył projekt z innowacyjnym modelem kształcenia
W Olsztynie trwa Forum Nowej Edukacji – to oficjalna inauguracja projektu „FOLM – z natury do rynku pracy”. Chodzi o innowacyjny model kształcenia młodych ludzi realizowany w bliskim kontakcie z naturą. Na Warmii i Mazurach realizuje go Bank Żywności we współpracy z Centrum Innowacyjnej Edukacji.
– Potrzeby pracowników i pracodawców zmieniają się – mówi Joanna Bochniarz z Centrum.
Przede wszystkim brakuje ludzi, którzy mają rozwinięte kompetencje miękkie, czyli potrafią ze sobą współpracować, kontaktować się, wymieniać konstruktywnie informacje, rozwiązywać sytuacje kryzysowe i problemy, ale też przewodzić innym, szukać kompromisów i oczywiście być kreatywnym.
Tego wszystkiego można nauczyć się uczestnicząc w projekcie FOLM.
Młodzi ludzie w wieku 20-29 lat, którzy nie uczą się i nie pracują, wychodzą na wyprawy do lasu, uczestniczą również w programie szkoleniowym – tłumaczy Jakub Dorosz, jeden z trenerów w projekcie.
To jest przede wszystkim głęboka refleksja, która towarzyszy osobom uczestniczącym w naszym programie. Refleksja na temat tego kim są i jakie fantastyczne umiejętności, predyspozycje i cechy w sobie posiadają, mimo że wcześniej tego nie dostrzegali.
Do tej pory na Warmii i Mazurach odbyły się dwie takie wyprawy. Program opiera się na wieloletnich doświadczeniach i badaniach realizowanych m.in. przez dr Jule Hildman z Uniwersytetu w Edynburgu.
Natura daje natychmiastowy sygnał zwrotny, możemy się szybko uczyć, rozwiązywać problemy, widzieć możliwości i uzmysławiać sobie, że nie jesteśmy ofiarami systemu społecznego czy sytuacji ekonomicznej.
W działaniach projektu FOLM na Warmii i Mazurach weźmie udział 330 osób. Rekrutacja trwa.
Autor: M. Sadowska-Bartoszewicz
Redakcja: A. Chmielewska