Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zanim pójdziesz na zbiory, poznaj ABC grzybiarza

W polskich lasach występuje aż 1400 gatunków grzybów jadalnych, choć tylko niespełna 50 z nich jest dopuszczonych do obrotu produkcji przetworów.

Można je zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń. Ale trzeba być ostrożnym – mówi Adam Pietrzak – rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Te grzyby, które u spodu kapelusza mają gąbkę, mogą zepsuć smak potrawy. Natomiast grzyby, które mają u spodu kapelusza blaszkę, są najbardziej trujące. Wśród nich jest muchomor sromotnikowy.

Ten muchomor jest podobny do chętnie zbieranej kani czubajki, czyli tak zwanej sowy, uważanej za „wegańskiego kotleta”. A pomyłka może okazać się tragiczna w skutkach, bo wystarczy pół kapelusza muchomora sromotnikowego, żeby jedzenie okazało się śmiertelną trucizną.

Grzybiarze mają jednak swoje sposoby na kanie.

00:00 / 00:00

Leśnicy przypominają, że grzybów nie wolno zbierać m.in. na uprawach i powierzchniach doświadczalnych, czy w ostojach zwierzyny. Także na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać również zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Adam Pietrzak zaznacza, żeby podczas grzybobrania nie wjeżdżać samochodem do lasu, bo to może skończyć się 500-złotowych mandatem. Karane mandatem może być także niszczenie ściółki. Nie wolno też zbierać grzybów w uprawach leśnych i rezerwatach, a także hałasować w lesie i śmiecić.

00:00 / 00:00

Adam Pietrzak radzi też, by zebranych grzybów nie wkładać do foliowych reklamówek, a przede wszystkim, by idąc do lasu odpowiednio się ubrać – najlepiej mieć długie buty, czapkę i bluzę ze ściągaczem.

00:00 / 00:00

Przeciętny polski grzybiarz zna około 15 gatunków grzybów jadalnych.

Autor: W.Chromy
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, las, grzyby, Adam Pietrzak, sromotnik
Tragiczny finał poszukiwań 24-latka ze Zduńskiej Woli

Na olsztyńskich Jarotach odnaleziono ciało 24-letniego mieszkańca Zduńskiej Woli, który zaginął w ubiegłym tygodniu. Mężczyzna przyjechał do Olsztyna odwiedzić znajomych. W zeszły piątek wyszedł z ich...

Zamknij
RadioOlsztynTV