Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończył się 19. Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2019”

Fot. Łukasz Staniszewski

Słuchowisko „Wielka improwizacja” Programu II Polskiego Radia w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl „Wesele” Teatru TVP w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły nagrody Grand Prix zakończonego w poniedziałek 19. Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”.

Gala finałowa festiwalu odbyła się w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody rywalizowało 28 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji i 34 słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Festiwal trwał od piątku 24 maja.

Nagrodę Grand Prix dla najlepszego spektaklu TV przyznano „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

„Wesele” zmusza, zachęca i skłania do rozmowy o Polsce – tak staraliśmy się je zrobić. To może nie musi być łatwa rozmowa. To jest rozmowa na pewno ponad polityką, bo Wyspiański jest dużo głębszy niż wszelkie dawne i doraźne polityki. Ta nagroda jest dla całego zespołu, dla wszystkich, z którymi przeszedłem przez tę przygodę, trwającą dla mnie 10 miesięcy, a zamknęła się w dziewięciu niezwykle ciężkich dniach zdjęciowych

– powiedział Kostrzewski, odbierając nagrodę.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska przypadło „Wielkiej improwizacji” Wojciecha Tomczyka w Programie II Polskiego Radia w reżyserii Janusza Zaorskiego.

Być może bez nas to słuchowisko mogłoby powstać, natomiast na pewno nie powstałoby bez Adama
Mickiewicza, Kazimierza Dejmka i Gustawa Holoubka i za to im bardzo dziękuję

– mówił Zaorski, dziękując autorowi słuchowiska, aktorom i innym twórcom.

W ramach festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019” przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach.

W kategorii reżyseria spektaklu teatralnego nagrodę otrzymał Marek Bukowski za spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” – jego autorami są reżyser oraz Maciej Dancewicz. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska „Mojżesz-remix” (PR III) uhonorowano Tomasza Mana, który jest także autorem tej audycji.

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za tytułową rolę w „Kareninie” Lwa Tołstoja (reż. Katarzyna Michałkiewicz, TPR).

Nagroda z najlepszą rolę kobiecą w spektaklu telewizyjnym przypadła ex aequo Dominice Kluźniak za rolę Mai w „Lecie” Tadeusza Rittnera (reż. Jan Englert) i Gospodyni w „Weselu” oraz Marcie
Ścisłowicz za rolę Alicji w „Znakach” Jarosława Jakubowskiego (reż. Artur Tyszkiewicz).

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym zostali uznani ex aequo Andrzej Chyra za rolę Mojżesza w „Mojżesz-remix” i Ryszard Doliński za rolę Michała w „Życiu na zderzaku” (reż. Waldemar Modestowicz).

Nagrodę aktorską za rolę męską w spektaklu TV zdobyli ex aequo Grzegorz Małecki za rolę Goldersa w „Lecie”, Gospodarza w „Weselu” i Wysłannika w „Znakach” oraz Przemysław Stippa za role w monodramie „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca (reż. Artur Tyszkiewicz), Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

Za najlepsze zdjęcia do spektaklu teatru TV nagrodę dostał Piotr Wojtowicz za przedstawienia „Jednocześnie”, „Znaki” i „Lato”.

Nową nagrodę – debiut autorski w teatrze telewizji – otrzymali Piotr Derewenda i Jakub Pączek za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Wielkimi Nagrodami Festiwalu „za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia” zostali w tym roku uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert.

Należę do osób szczęśliwych, ponieważ wykonuję zawód, który kocham. Kocham go niezmiennie od zawsze i dzisiaj. Dziękuję wszystkim, którzy wierzą, że moja obecność w teatrze nie jest przypadkiem

– powiedziała Łabonarska, odbierając laur.

Zawsze się denerwuję przy nagrodach za całokształt. Mam takie poczucie umierania trochę, że pora już odejść. Na to, żeby usprawiedliwić taką nagrodę, najłatwiej w dzisiejszych czasach, w których decyduje nie jakość, ale ilość, posłużyć się cyframi. No chyba jestem rekordzistą z żyjących aktorów, jeśli chodzi o udział w audycjach radiowych i telewizyjnych – ponad tysiąc audycji radiowych i prawie 200 ról w teatrze telewizji, wyreżyserowałem 37 teatrów telewizji. No więc cyfry mówią za mną, choć od razu słyszę Gucia Holoubka, który w takich sytuacjach mówił: „Jasiu, no i co
z tego”

– mówił Englert.

Tradycyjnie organizatorami festiwalu „Dwa Teatry – Sopot” są Telewizja Polska i Polskie Radio, a współorganizatorami – Samorząd Województwa Pomorskiego oraz miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk.
Producentem imprezy jest gdański oddział TVP.

Ł.A/PAP

Więcej w sopot
Słuchowisko Polskiego Radia Olsztyn pt. „Sponsor” na ogólnopolskim festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2017

Dzisiaj, w Sopocie (20.06.) odbyło się przesłuchanie słuchowisk - Wracamy bardzo zadowoleni - mówi Marek Markiewicz, jeden z reżyserów słuchowiska. - Mieliśmy bardzo dobrą prezentację, dopisała...

Zamknij
RadioOlsztynTV