Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces słuchowiska Radia Olsztyn na festiwalu „Dwa Teatry”

Fot. P. Aksiuto

Słuchowisko Radia Olsztyn zatytułowane „Brama” uhonorowano nagrodą im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego na festiwalu „Dwa Teatry”.

Nagrodę wręczono podczas, odbywającego się w Zamościu, festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. W tym roku w konkursie rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

XXI Festiwal „Dwa Teatry”. Fot. PAP/W. Jargiło

Nagroda Byrskich dla „Bramy”

Akcja słuchowiska „Brama” umiejscowiona jest w latach 1935-1944, kiedy w Europie trwają działania wojenne, a na terenach Prus Wschodnich wciąż wypoczywają letnicy z Niemiec. Autorem słuchowiska jest Robert Wasilewski, a reżyserem Romuald Wicza-Pokojski. Inspiracją była niezwykła historia opowiedziana przez rdzenną mieszkankę Jeleniowa – jednej z wsi koło Szczytna.

Nagrodzone słuchowisko jest dostępne w PODCASTACH Radia Olsztyn


Poznajemy historię rodzeństwa Emmy – utalentowanej malarki i Michela – wirtuoza skrzypiec, wychowujących się w biednej, mazurskiej rodzinie. Za sprawą nauczyciela i lokalnych władz powiatowych, młodzi artyści zostają stypendystami programu kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów III Rzeszy, powstałego by wspierać szczególnie uzdolnioną młodzież miasteczek i wsi Prus Wschodnich. Rodzeństwo zdaje egzaminy i pod koniec wakacji wyjeżdża do Królewca.

Na dzisiejszy Kaliningrad, pod koniec sierpnia, wojska alianckie zrzucają około tysiąca bomb burzących i zapalających. Życie Emmy i Michela zamienia się w dramat. Czy odnajdą w sobie wystarczające pokłady sił? Czy talent wystarczy by przeżyć? Gdzie jest tytułowa „brama” do wolności?

Fot. P. Aksiuto

Posłuchaj słuchowiska „Brama”

00:00 / 00:00

Fot. P. Aksiuto

Grand Prix „Dwóch Teatrów”

Grand Prix tegorocznego festiwalu „Dwa Teatry” zdobyło słuchowisko „Edyp w Kolonos” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.

XXI Festiwal „Dwa Teatry”. Fot. PAP/W. Jargiło

Kolejny sukces Radia Olsztyn

W 2021 roku słuchowisko Radia Olsztyn „Ślady na śniegu” zostało jednym z laureatów 20. Festiwalu „Dwa Teatry”. Dzieło otrzymało nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich przyznawaną słuchowiskom, które powstają w regionalnych rozgłośniach radiowych.

Do konkursu zgłoszono wówczas aż 48 realizacji radiowych. Nagroda przyznawana jest za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego. Tekst został napisany i zrealizowany z okazji 100-lecia plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jury doceniło słuchowisko o ostatnich dniach życia Bogumiła Linki za tekst Łukasza Staniszewskiego, reżyserię Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną Ryszarda Szmita.

Premiera słuchowiska „Brama”

Słuchowisko Radia Olsztyn z nagrodą na Festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu

Słuchowisko Radia Olsztyn „Zachwyceni” nagrodzone na 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za J. Golo/RO

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spektakl, słuchowisko, Radio Olsztyn, brama, Prusy Wschodnie, uwaga, pilne, Dwa Teatry, Robert Wasilewski
Nawałnica nad Olsztynem. Gdzie znaleźć porwane przez wodę tablice rejestracyjne?

Powalone przez silny wiatr drzewa uszkodziły w Olsztynie dwa samochody. Nikt nie został ranny. Największa nawałnica była około południa w okolicach Olsztyna, część ulic stanęła pod...

Zamknij
RadioOlsztynTV