Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słuchowisko Radia Olsztyn powalczy o nagrodę festiwalu „Dwa Teatry”

Fot. P. Aksiuto

19 słuchowisk, w tym słuchowisko Radia Olsztyn, zostało zakwalifikowanych do konkursu Festiwalu „Dwa Teatry”. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej odbywa się po raz 21.

Konkursowe słuchowiska wybrano z 36. zgłoszonych prac. Finał w połowie czerwca.

– Oferta konkursowych słuchowisk jest bardzo różnorodna – mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Pojawią się utwory z całej Polski, także z programów ogólnopolskich. To szeroko rozumiana współczesność bo XX wiek, ale również opowiadają o XXI wieku. Jest bardzo dużo młodych artystów. Obserwuję to co jest dla mnie powodem wielkiej satysfakcji. Kontynuujemy wielką tradycję sztafety pokoleń

00:00 / 00:00

Fot. P. Aksiuto

Radio Olsztyn zgłosiło do festiwalowego konkursu słuchowisko „Brama”, którego akcja umiejscowiona jest w latach 1935-1944, kiedy w Europie trwają działania wojenne, a na terenach Prus Wschodnich wciąż wypoczywają letnicy z Niemiec. Autorem słuchowiska jest Robert Wasilewski, a jego inspiracją była niezwykła historia opowiedziana przez rdzenną mieszkankę Jeleniowa – jednej z wsi koło Szczytna.

Poznajemy historie rodzeństwa Emmy – utalentowanej malarki i Michela – wirtuoza skrzypiec, wychowujących się w biednej, mazurskiej rodzinie. Za sprawą nauczyciela i lokalnych władz powiatowych, młodzi artyści zostają stypendystami programu kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów III Rzeszy, powstałego by wspierać szczególnie uzdolnioną młodzież miasteczek i wsi Prus Wschodnich. Rodzeństwo zdaje egzaminy i pod koniec wakacji wyjeżdża do Królewca.

Na dzisiejszy Kaliningrad, pod koniec sierpnia, wojska alianckie zrzucają około tysiąca bomb burzących i zapalających. Życie Emmy i Michela zamienia się w dramat. Czy odnajdą w sobie wystarczające pokłady sił? Czy talent wystarczy by przeżyć? Gdzie jest tytułowa „brama” do wolności?

Fot. P. Aksiuto

Laureatów tegorocznego Festiwalu „Dwa Teatry” poznamy podczas gali, która odbędzie się 13 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu. W ubiegłym roku słuchowisko Radia Olsztyn „Ślady na śniegu” zostało jednym z laureatów 20. Festiwalu „Dwa Teatry”. Dzieło otrzymało nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich przyznawaną słuchowiskom, które powstają w regionalnych rozgłośniach radiowych.

Do konkursu zgłoszono wówczas aż 48 realizacji radiowych. Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich przyznawana jest za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego. Tekst został napisany i zrealizowany z okazji 100-lecia plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jury doceniło słuchowisko o ostatnich dniach życia Bogumiła Linki za tekst Łukasza Staniszewskiego, reżyserię Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną Ryszarda Szmita.

Oto jak powstawało nagrodzone słuchowisko

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj słuchowiska „Ślady na śniegu”

Premiera słuchowiska „Brama”

Słuchowisko Radia Olsztyn z nagrodą na Festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu

Słuchowisko Radia Olsztyn „Zachwyceni” nagrodzone na 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

Autor: W. Chromy za IAR/Radio Olsztyn
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko, radio, brama, konkurs, festiwal, słuchowsko, video
Solidarni z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. „Bardzo dużo pomogli naszym dzieciom”

Setki mieszkańców Biskupca i podopiecznych wzięły udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Imprezę - jak co roku - przygotowało biskupieckie koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób...

Zamknij
RadioOlsztynTV