Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza Festiwal „Dwa Teatry”. O nagrodę walczy słuchowisko Radia Olsztyn

Dwa Teatry. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

W Zamościu rozpoczyna się wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych, zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących.

Będą spektakle na żywo, recitale, spotkania z gwiazdami i warsztaty dla dzieci.

To bogata oferta dla mieszkańców Zamościa, turystów oraz widzów telewizji publicznej i słuchaczy Polskiego Radia

– podkreślił dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

W tym roku Wielkie Nagrody Festiwalu otrzymają Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Prezentacja słuchowisk i spektakli z ich udziałem rozpocznie tegoroczny przegląd. Przypomniane też zostaną słuchowiska z udziałem wybitnych aktorów: Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Treli.

W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się 13 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu.

Słuchowisko Radia Olsztyn

Radio Olsztyn zgłosiło do festiwalowego konkursu słuchowisko „Brama”, którego akcja umiejscowiona jest w latach 1935-1944, kiedy w Europie trwają działania wojenne, a na terenach Prus Wschodnich wciąż wypoczywają letnicy z Niemiec. Autorem słuchowiska jest Robert Wasilewski, a jego inspiracją była niezwykła historia opowiedziana przez rdzenną mieszkankę Jeleniowa – jednej z wsi koło Szczytna.

Słuchowisko „Brama”. Fot. P. Aksiuto

Słuchowisko Radia Olsztyn powalczy o nagrodę festiwalu „Dwa Teatry”

Podczas festiwalu „Dwa Teatry” odbędzie się prezentacja utworów z cyklu współczesna dramaturgia Ukrainy: „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje i „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany. Zaplanowano także wspólne słuchanie słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty reporterskie prowadzone przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom dla najmłodszych adeptów sztuki dziennikarskiej i nagrywanie słuchowiska na żywo podczas spotkania z udziałem dzieci.
Z okazji Roku Romantyzmu odbędzie się, między innymi, słuchowisko na żywo „Pan Tadeusz – Ostatni zajazd na Litwie” Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.

Publiczność będzie mogła także wysłuchać koncertów Izabeli Połońskiej i Adama Struga. Z publicznością spotkają się, między innymi, Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastalerz, Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Ewa Dałkowska i Włodzimierz Press.

Od pierwszej edycji w 2001 roku Festiwal „Dwa Teatry” traktowany jest jako przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia, promujące twórców, autorów, reżyserów i aktorów. Cechą wyróżniającą festiwal jest jego powszechna dostępność – wstęp na pokazy konkursowe i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko, Radio Olsztyn, brama
„Wygraj plac zabaw od Radia Olsztyn”. Zakończyliśmy głosowanie na najciekawszą pracę

Plac zabaw od Radia Olsztyn otrzyma... Tego jeszcze nie ogłosimy, bo liczymy głosy, a było ich naprawdę dużo. Za to już teraz podsumowujemy konkurs ,,Wygraj plac...

Zamknij
RadioOlsztynTV