Aktualności, Aplikacja mobilna
Zadbaj o swoje zdrowie. Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To okazja, żeby zastanowić się nad swoim zdrowiem i podjąć ważną decyzję.
Jak szacują eksperci, rzucenie palenia za pierwszym podejściem to rzadkość. Średnio wymaga 7-8 prób. Ale warto próbować, bo w końcu może się udać. Tak było w przypadku pani Beaty.
Trudno mi było rzucić, bo rzucałam chyba 10 razy. I potem sobie mówiłam, że zapalę jednego, przecież ten jeden nic nie zmieni. A potem się okazywało, że po jednym był drugi, trzeci i wracałam do tego.
Pani Beacie w końcu udało się pozbyć nałogu, podobnie jak panu Mateuszowi, którego zmotywowała jego dziewczyna.
Bądźmy więc dla siebie wyrozumiali, ale zdecydowani, bo palenie tytoniu to prosta droga do utraty zdrowia – podkreśla specjalista w zakresie chorób płuc dr Jacek Owczarczyk.
Z dziesięciu przyczyn powstawania raka płuc dziewięć to jest palenie tytoniu. I musimy o tym pamiętać. A pamiętajmy również, że Warmia i Mazury jeżeli chodzi o zachorowalność i umieralność na raka płuca jest na pierwszym miejscu wśród kobiet, a wśród mężczyzn jesteśmy też na niechlubnym podium.
– Warto rzucić nałóg – dla zdrowia – przekonuje Elżbieta Michalak z wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie. – Możemy uniknąć wielu chorób – dodaje.
Rak jamy ustnej, płuc, przełyku, trzustki, pęcherza. Toksyny roznoszą się po całym organizmie, więc zmiany nowotworowe mogą wywołać wszędzie. Są też inne choroby odtytoniowe, które są bardzo obciążające – przewlekłe choroby płuc, zawały, udary, wyższe ciśnienie, wrzody żołądka.
Przypomnijmy, że 11 lat temu w Polsce wprowadzono zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Liczba palących spadła – według statystyk sanepidu – z 9ciu do 8miu milionów osób. Około 25ciu procent palaczy to mężczyźni.
Z nałogiem nie trzeba walczyć samemu. Pod numerem 801 108 108 działa telefoniczna poradnia pomocy palącym. Sporo informacji, motywacji, a nawet aplikację pomagającą w rzuceniu palenia, można znaleźć na stronie jakrzucicpalenie.pl.
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Do tej akcji dołączyło wtedy 150 tysięcy osób. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska