Zabytkowe organy w Giżycku odzyskały dawny urok
Zakończyła się renowacja zabytkowych organów w kościele ewangelicko-augsburskim w Giżycku. Całkowita renowacja instrumentu kosztowała prawie 150 tysięcy złotych.
– Organy to ważny atrybut Giżycka, bo od 37 lat odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – podkreśla burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz.
Renowacja zabytkowego instrumentu zaczęła się w 2011 roku. Wtedy udało się pozyskać pieniądze jedynie na remont jednej klawiatury. Teraz z pomocą między innymi Urzędu Marszałkowskiego i samorządu Giżycka instrument udało się całkowicie odrestaurować.
– Nowe brzmienie sprawdzono na grudniowym koncercie, na którym podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do odrestaurowania organów – mówi burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz
Organy w kościele ewangelicko-augsburskim w Giżycku zostały zbudowane około 1827 roku przez Rohna z Ornety. W 1929 roku zostały przebudowane przez firmę Kemper E. i Syn z Bartoszyc. Teraz to instrument typowo koncertowy o trakturze elektromagnetycznej, który posiada dwa manuały i sekcję basową, oraz trzy wolne kombinacje, pozwalające na dowolną rejestrację 27 głosów. W instrumencie znajduje się 1666 piszczałek. Największa piszczałka ma 6,5 metra długości. (dgrzym/bsc)