Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wyludnia się niemal cały region. Wyjeżdżamy za pracą, więcej jest zgonów niż urodzeń
![](https://radioolsztyn.pl/wp-content/uploads/2022/04/miasto-Pisz.jpg)
Pisz. Fot. Ł. Węglewski
To tak, jakby zniknęło małe miasteczko. Ubiegły rok znów przyniósł spadek liczby mieszkańców Warmii i Mazur – tak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
Według danych GUS, na koniec 2022 roku województwo warmińsko-mazurskie liczyło 1 milion 366 tysięcy 430 mieszkańców. To o ponad 8 tysięcy osób mniej, niż na koniec 2021.
W województwie od kilku lat utrzymuje się niekorzystna tendencja związana z niskim poziomem urodzeń oraz ze zwiększającą się liczbą zgonów. Również obserwujemy spadek liczby ludności spowodowany ubytkiem migracyjnym – oznacza to, że liczba osób wymeldowanych z pobytu stałego przewyższała liczbę osób zameldowanych
– wyjaśnia Agnieszka Wobolewicz z Urzędu Statystycznego w Olsztynie.
Największą rolę w ubiegłym roku odegrał ujemny przyrost naturalny – liczba zgonów w regionie była o ponad 6200 wyższa od liczby urodzeń. Jeśli porównać wskaźniki wojewódzkie i krajowe, taki poziom nie odbiega od tendencji ogólnopolskich. Natomiast wyraźnie gorzej, niż reszta kraju, województwo warmińsko-mazurskie wypada pod względem migracji.
Gdzie w 2022 roku wyjeżdżali mieszkańcy Warmii i Mazur – to jeszcze jest analizowane, ale poprzednie lata pokazują, że główne kierunki to Warszawa i okolice oraz województwo pomorskie. Saldo migracji wyniosło ponad minus 2200 osób. Gorsze od nas wskaźniki migracji w przeliczeniu na każdy tysiąc mieszkańców mają tylko dwa województwa – to lubelskie i świętokrzyskie. Negatywne tendencje nie ominęły przy tym największych miast naszego województwa – czyli Olsztyna i Elbląga, które straciły mieszkańców.
W województwie warmińsko-mazurskim w 2022 roku były tylko dwa powiaty, które były w stanie przyciągać mieszkańców i dzięki temu zanotowały dodatnie saldo migracji. Pierwszy to powiat olsztyński – gdzie przyjechało o prawie tysiąc osób więcej, niż wyjechało. Sukces powiatu olsztyńskiego to częściowo efekt suburbanizacji, czyli wyprowadzek mieszkańców Olsztyna do sąsiednich gmin, jednak powiat pozyskuje też nowych mieszkańców z innych regionów.
Władze powiatu zwracają uwagę na rozwój gospodarczy, wspomagany inwestycjami infrastrukturalnymi zrealizowanymi w ostatnich latach.
Miejsca pracy, które tworzą się na terenie powiatu olsztyńskiego, w jego gminach, powodują, że mieszkańcy częściej sprowadzają się do powiatu olsztyńskiego. Ten rozwój, który nastąpił przez ostatnie 10 lat – przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej – sprawia, że wiele atrakcyjnych terenów zamienia się w tereny inwestycyjne, ale też w tereny mieszkaniowe
– mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.
Drugim powiatem, do którego więcej mieszkańców przyjechało, niż z niego wyjechało, był powiat ełcki. Saldo migracji wyniosło tam ponad 100 osób. Ełk i otaczające go gminy od lat są swego rodzaju centrum gospodarczym wschodniej części województwa.
Jest kilka dobrych zakładów, które się rozwijają i ściągają do siebie pracowników, a ludzie ci przeprowadzają się do Ełku czy powiatu ełckiego. Powstają nowe zakłady, które się rozwijają i są to niekiedy spore w skali naszego regionu zakłady, bo zatrudniające po 100, 200, niekiedy nawet 300 osób
– mówi starosta ełcki Marek Chojnowski.
Jednak nawet w tych dwóch powiatach widać było ujemny przyrost naturalny – i tylko w powiecie olsztyńskim był on mniejszy, niż saldo migracji. W efekcie powiat olsztyński okazał się jedynym w województwie spośród wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu regionem, w którym liczba mieszkańców w ubiegłym roku wzrosła.
![](https://radioolsztyn.pl/wp-content/uploads/2023/04/Reszel-1024x570.jpg)
Reszel. Fot. A.Minkiewicz-Zaremba
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska