Aktualności, Ostróda, Regiony
Wykorzystają m.in systemy cebernetyczne. W Miłomłynie powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie
Jest szansa na poprawę zdrowia i komfortu życia chorych na padaczkę. W Miłomłynie wkrótce powstanie nowoczesne centrum badawcze, w którym lekarze będą opracowywać nowe leki i metody leczenia tej choroby.
Na padaczkę w Polsce cierpi prawie pół miliona osób. U co czwartej zdiagnozowano padaczkę lekooporną. Dlatego w nowo powstałym centrum, sztab badaczy będzie testować alternatywne i dotychczas niestosowane metody diagnostyki i terapii.
– To pierwsze w Polsce centrum naukowo-badawcze poświęcone tak wąskiej specjalności neurologii – czegoś takiego w Polsce nie ma. Biorąc pod uwagę wyposażenie sprzętowe oraz to, że w sekcji ambulatoryjnej będą części cybernetyczne, będzie ono jednym z najnowocześniejszych centrów w Europie
– wyjaśnia dyrektor zarządzający Piotr Zwoliński, specjalista epileptolog
Radości z realizacji inwestycji nie kryje burmistrz Miłomłynu Stanisław Siwkowski.
To będzie jedyne w Polsce centrum badań nad padaczką. Kupiliśmy już działkę, jesienią ruszamy z budową.
W Centrum Badawczo-Rozwojowym Neurosfera Narodowym Centrum Badań Klinicznych, Diagnostyki i Terapii Padaczki specjaliści będą pracować m.in. nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii lekoopornej oraz zastosowaniem antyoksydantów.
– Antyoksydanty to nowa grupa substancji traktowanych jak produkt spożywczy, ale wiemy, że ich właściwości hamują epileptogenezę i inne zjawiska niekorzystne w padaczce. Zamierzamy też badać nowy system cybernetyczny do wspomagania decyzji diagnostycznych w padaczce lekoopornej. Jest to półautomatyczny robot, który będzie analizował dane kliniczne i doradzał lekarzowi w trakcie diagnostyki – wyjaśnia dyrektor Zwoliński.
Docelowo w centrum będą także odbywały się szkolenia, konferencje naukowe oraz kursy dla lekarzy, psychologów i pracowników specjalistycznych.
Autorka: D.Grzymska
Redakcja: Ł.Sadlak